Dnes

  • Sobota 10. prosince 2022
  • Svátek má Julie

Krajský rozpočet schválen. Opozice proti škrtům v dopravě!

26. 01. 2021

zdroj fota: Krajský úřad

Ústecký kraj – Pondělní krajské zastupitelstvo se neslo v duchu intenzivního projednávání rozpočtu pro rok 2021. Provázela ho pětihodinová debata, která byla završena schválením rozpočtu. Pro hlasovalo 28 koaličních hlasů, opozice se zdržela. Nejvíc ji vadily naplánované škrty v dopravě.

Krajská aliance slíbila, že některé nejdůležitější ponížené kapitoly už na jaře dorovná ze státní daňové kompenzace. Rozpočet na tento rok se začal připravovat již ze strany starého vedení kraje. Vzhledem k zuřící epidemii koronaviru už v druhé polovině roku 2020 počítalo se škrty.

Dalším oříškem pak byl institut zrušení superhrubé mzdy, z kterého vyplývá propad daňových příjmů o další stovky milionů, před které byla také postavena předcházející garnitura. Nové vedení ale nakonec celý rozpočet kompletně přepracovala. A to i za cenu, že Ústecký kraj vstoupil do nového roku v rozpočtovém provizoriu.

O novou podobu rozpočtu se zasloužil nový radní Jan Růžička. Práce na rozpočtu mu trvala dva měsíce. „Za mě je lepší mít úspornější rozpočet. A až budeme mít přesnější predikce, jak nám budou chodit peníze, tak se můžeme rozhodnout, kde přidat,“ vysvětlil, proč chtěla koalice osekaný rozpočet, než se uvidí, kolik dostane samospráva od státu navíc.

Opozice proti škrtům v dopravě

Opozice nejvíce brojila proti škrtům ve veřejné dopravě. Ta má mít o 220 milionů méně. Koalice se ale snažila opoziční zastupitele uklidnit tím, že nemají v plánu bezduše poškrtat spoje, ale spíše zefektivnit stávající. Do hry tak vstupují například levnější ceny za kilometr. Možnost, kde ušetřit peníze vidí také v nájmu dep, v oblasti marketingu či právním poradenstvím. Hodlají také dál tlačit na stát, ať dorovná výpadek tržeb z dopravní obsluhy kvůli nouzovému stavu.

Ke škrtům ve veřejné dopravě měl výhrady i bývalý radní pro tuto oblast Jaroslav Komínek (KSČM). „Budete muset hodně vysvětlovat starostům,“ varoval nové politiky ve vedení kraje. Ti si ale kladou právě otázku, jestli by se do financování dopravy neměla města více zapojit. „Garantujeme, že spoje do škol i do práce zůstanou v celém rozsahu,“ ujistil Růžička.

Rozpočet byl nakonec v odpoledních hodinách schválen hlasy 28 koaličních partnerů. Opozice se zdržela.

Autor: ps