Dnes

  • Pátek 20. ledna 2023
  • Svátek má Ilona

Krajský koordinátor k distribuci vakcín: Nejdříve centra, pak praktici

19. 04. 2021

redakce

Od začátku pandemie je Ústecký kraj považován jako jeden z těch, který situaci zvládá nejhůře, a to nejen v rámci počtu nakažených, ale i v počtu distribuovaných vakcín. V kraji vznikají nová očkovací místa tak, aby kapacitně ulevila nemocnicím. Princip distribuce se ale nelíbil praktickým lékařům, kteří dodnes nemají čím očkovat. Jak celkovou situaci hájí krajský koordinátor očkování, Petr Severa?

Očkování u praktických lékařů

Praktičtí lékaři si opakovaně stěžovali, že nemají čím očkovat. Svou frustraci dokonce sepsali v otevřeném dopise, ve kterém kritizují zadržování vakcín v očkovacích centrech místo toho, aby bylo možné občany očkovat z pohodlí ordinace svých praktických lékařů. „Vážení spoluobčané, milí pacienti, pokud Vám toto není lhostejné, zeptejte se, prosím, svého hejtmana, krajských zastupitelů, poslance či senátora, proč Vás nemůže naočkovat Váš praktický lékař?!,“ zní v závěru dopisu.

Celou situaci vysvětluje Severa jednoduše. Podle jeho názoru je prioritou nejprve zásobovat očkovací centra, až potom ordinace. Jelikož dodávky vakcín momentálně nepokryjí plnou kapacitu center, je jasné, že nemohou distribuovat dávky jinam. Problém vidí v nátlaku lékařů, kteří požadují dávky, které nejsou. „Dnes řada pacientů jen čeká, až jejich praktický lékař dostane očkovací látku, přitom mohli být očkováni v očkovacích centrech. Roli praktických lékařů vidím opravdu v plošném a de facto trvalém očkování, až budou dodávky očkovacích látek plynulé a bez problémů a každý praktický lékař bude mít možnost bez vlivu centrálního řízení si očkování plánovat sám,“ vysvětluje.

Johnson & Johnson

Dodávky očkovací látky Johnson & Johnson byly pozastaveny po objevení souvislosti s objevem krevních sraženin u občanů USA. Pokud by se látka po prošetření opět uvedla na trh, pro Ústecký kraj to mohlo znamenat vyřešení situace s nespokojeností praktických lékařů, jelikož by tuto dávku měli k dispozici právě oni. „Rozdělování a distribuce očkovací látky Jannsen půjde zcela mimo dispečink očkování a kraje. Praktičtí lékaři si budou látku objednávat přímo u distributora,“ doplňuje Severa.

Momentálně má podle statistik MZ ukončené očkování pouze 6,2 procent obyvatel Ústeckého kraje, což je druhý nejhorší podíl v České republice. Zastoupení v nejmenším počtu má jen kraj Zlínský.

Autor: