Dnes

  • Neděle 16. května 2021
  • Svátek má Přemysl

Krajská hygienička: Vir tu s námi bude ještě minimálně rok. Zatím promořena třetina národa

15. 02. 2021

zdroj fota: pixabay.com

Ústecký kraj – Za nedlouho to bude rok od oficiální nákazy v Ústeckém kraji. Následoval rok plný změn a na normální život jako před pandemií jsme na čas mohli zapomenout. Koronavirus zasáhl výrazně zdravotní systém, tak ozbrojené složky. Na pilno měli také hygienici. Ředitelka Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje Lenka Šimůnková uvedla, že se v rámci své činnosti museli vypořádat s trasováním, tak běžnou agendou. Podle svých slov se nyní obává mutací viru, které se objevili teprve nedávno. Myslí si, že vir s námi bude ještě minimálně rok.

„Když byly ohlášené případy nového SARS onemocnění, které se šíří z člověka na člověka vzduchem ve Wu-chanu, tak jsem si říkala, to nás čeká jeden až dva roky pandemie podobné chřipkové v letech 1918 až 1920,” popsala Lenka Šimůnková podle serveru Českénoviny.cz první myšlenky, které ji napadly začátkem minulého roku. Dodala také, že nečekala takhle rychlé šíření viru. Za pozitivní považuje, ze se vir podařilo na chvíli v Ústí zastavit.  „Myslela jsem si, že nám případy začnou stoupat, až začne škola, ale začaly stoupat už v červenci, jak začaly stoupat v srpnu, to mě překvapilo docela nepříjemně,” nechala se slyšet. Podle ní nyní hrozbu mohou představovat mutace.

Její odhady nejsou příliš optimistické. Domnívá se, že vir tu s námi bude ještě minimálně rok. „Když víme, že oficiálně jeden milion onemocnění prodělal, víme, že byli lidi, kteří to nějak ututlali, k lékaři nešli, to je minimálně další milion nebo dva. Je to už rok, takže během roku se nám promořila maximálně třetina národa. Dejme tomu, že se nám podaří do léta dva tři miliony očkovat, takže to bude půlka národa, která onemocnění musí ještě prodělat,” shrnula.

Hygiena se od po celý rok nezastavila. Podle ředitelky jsou nejčastější pokuty za nenošení roušek, především ze strany nezletilých. Další významnou část práce hygieniků představuje právě trasování. Ze strany studentů či zaměstnanců úřadů se na něm podílejí téměř všichni odborní referenti, případně radové. O víkendech k telefonům usedají také provozní hygienické stanice či účetní. Šimůnková také připomněla, že se nadále ale musejí zabývat svoji běžnou agendou. Co se týká personálního obsazení, tak Krajská hygienická stanice nedostatkem lidí netrpí. Ač pracovníci v důchodovém věku odešli, stanici se podařilo místa obsadit novými zaměstnanci.

Autor: ps