Dnes

  • Úterý 29. listopadu 2022
  • Svátek má Zina

Kraj zvláštních lidí. Schiller v debatě několikrát rozesmál přítomné. Maláčová? Žába na prameni

25. 09. 2020

Ústí n. L. – Při předvolební debatě v České televizi se k jednotlivým tématům vyjádřil poslanec Parlamentu České republiky Jan Schiller. Postěžoval si, že návrhy poslanců Ústeckého kraje skončí až příliš často na propadlišti dějin. Zbytku republiky také vyčetl problematiku s nepřizpůsobivými občany, kteří se stěhují do regionu, což vyvolává napětí ve společnosti a další obtíže.

Zapojit Krajskou zdravotní

Začátek debaty devíti stran či hnutí byl ve znamení druhé vlny šíření koronaviru. Kandidáti měli za úkol předložit, jaké konkrétní kroky by mohli na krajské úrovni učinit, aby systém fungoval dobře. Poslanec Schiller pochválil kraj za zvládnutí první vlny. „V březnu nikdo nevěděl, co to znamená, všichni jsme se báli. Po stránce zdravotnictví je kraj připraven dobře,“ ocenil Schiller. Reagoval také na řeč komunistického lídra Radka Černého, který se vracel k tomu, jak to fungovalo dříve. „Nevracel bych se k systému skladů a nestrašil bych lidi plynovou maskou a biologickou válkou. Už tak z toho problému děláme větší problém, než to možná doopravdy je,“ prohlásil v televizním přenosu. Podle poslance by měla hrát největší roli a úlohu Krajská zdravotní. „Měl by být touto organizací zřízen velký sklad, který by zabezpečil integrovaný systém a objekty sociální péče,“ dodal lídr ANO.

Rezervy kraje

Úsměv přítomných vyvolalo tvrzení poslance Schillera, že v Ústeckém kraji žijí zvláštní lidé. „Je to pravda, umíme se pohádat kvůli drobnostem, ale v březnu se lidé semkli. I lidé, co by se nepozdravili, tak si předávali roušky. To se jen tak nevidí,“ našel kladnou věc na celé krizi Jan Schiller. Navštívil přitom vedení středí školy, které čelí paradoxní situaci. „Mají nařízeno, že mají nosit roušky, ale musí si je shánět sami. To je úkol kraje, tam vidím rezervy,“ přidal svůj názor na fungování systému.

Žába na prameni Maláčová

Ač se skupina poslanců z Ústeckého kraje snaží předkládat návrhy na řešení na sociálním výboru, často nepochodí. Důvody, proč tomu tak je, zazněly v přímém přenosu.“ Chtěli jsme institut trvalého bydliště. To nám bylo bohužel zamítnuto. Paní Maláčová nám zamítla i doplatky na bydlení z toho důvodu, že předloží vlastní návrh,“ litoval lídr ANO. Paní ministryně byla moderátorem Martinem Řezníčkem označena žábou na prameni. „To jste řekl vy, ale souhlasím s tím. V Poslanecké sněmovně je načteno zhruba sedm set zákonů. Když vám ho organizační výbor nezačlení, tak ho neprojednáte za celé volební období. To spadne pod stůl a můžete začít znovu,“ přiblížil Schiller. Přesto se ještě během svého mandátu pokusí celou problematiku nenechat usnout na vavřínech. „Paní Maláčová nám pořád slibuje. Na sociálním výboru, tam jsou spíš hádky než debaty,“ dodal.

Málo peněz, špatné vzdělání

V rámci čtrnácti krajů v České republice a jejich srovnání patří Ústeckému kraji spodní patra téměř ve všech oblastech. Mezi ožehavá témata patří vzdělání populace. Podle Schillera by měl kraj spolupracovat s městy a vymyslet získání možného bonusu za dokončení vzdělání na různých úrovních. „Kraj působí na středních školách, měli by zapojit pedagogický sbor. Pracovat s dětmi. Mnohdy jsou šikovné, ale jak se vrátí do prostředí rodin, tak to nefunguje,“ mrzelo Schillera. Závěrem si postěžoval, že jako kraj má zrovna Ústecký nejméně peněz na obyvatele. „To se musí změnit, celý stát nám sem posílá nepřizpůsobivé, ale už nám stát neřekne, jak se o ně máme postarat,“ uzavřel.

Autor: