Dnes

  • Čtvrtek 19. ledna 2023
  • Svátek má Doubravka

Kraj vsází na zlepšováky. Centrum inovací má nový domov, navigovat vás bude robotka Rubby Pepper

23. 09. 2020

Ústí n. L. – Nejprve stěhování, rekonstrukce a poté slavnostní otevření za přítomnosti náměstka hejtmana Ústeckého kraje Martina Kliky. Řeč je o Inovačním centru Ústeckého kraje (ICUK), které od pondělka sídlí naproti Kulturnímu domu v Ústí nad Labem. Společně s centem pro inovace budou mít v budově svou adresu i další podobné organizace, například CzechInvest.

Do Ústí přijeli zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu, partnerských měst a firem, aby se osobně zúčastnili přestřižení pásky a otevření nových prostorů. ICUK se po pěti letech fungování přesunul do centra města a bude sdružovat na jednom místě více subjektů. Za Ústecký kraj uvedl akci náměstek hejtmana Martin Klika. „Podařilo se nám rozběhnout nové rozvojové projekty i programy. Nastal čas posunout jeho činnost na další úroveň,“ řekl při slavnostním otevření tiskovému oddělení Klika.

Pod jednou střechou

Centrum pro inovace nebude v opravené budově zdaleka samo. „Smyslem bylo shrnout služby podobného ražení pod jednu střechu,“ řekl na akci ředitel ICUK Martin Mata. Najdeme tu agenturu CzechInvest, Agenturu pro podnikání a inovace, regionální zastoupení Technologické agentury ČR a organizaci CzechTrade. Nejznámější CzechInwest vznikl v roce 1992 a v gesci ho má Ministerstvo průmyslu a obchodu. Jedná se o příspěvkovou organizaci, která má za cíl přeměnu České republiky v inovačního lídra Evropy. Spojuje globální trendy s regionálními a podporuje projekty podobného ražení.

Prohloubení spolupráce s městy

V budově v ulici ve Velké Hradební najdeme tři patra, které jsou střiženy na míru pro podnikatelské subjekty. V nich je plně vybavený event space, coworking, kanceláře, relax zóny, restaurace, elektronabíječka. Zasedací místnosti centra jsou laděny a věnovány sedmi okresům Ústeckého kraje. Zástupci těchto měst včetně primátora Ústí nad Labem Petra Nedvědického přestřihli pásky a prostory pokřtili. „Nejde jen o symbolické gesto, chceme spolupráci s městy v rámci regionu prohloubit a dát tím i najevo, že u nás mají dveře otevřené,“ řekl za ICUK Jan Wedlich.

Robotka Rubby Pepper

Součástí otevření byla prezentace a předváděcí akce firem, které s ICUK spolupracují. K vidění byl mobilní vodíkový zdroj čisté energie, dálkově řízené elektrovozítko a možnosti využití sítě 5G při přenosu obrazu z 8k kamery. Stranou zájmu nezůstalo ani využití virtuální reality pro zajištění bezpečnosti práce. Abyste se neztratily, na to dohlíží humanoidní robotka Rubby Pepper, která je centrem zároveň využívána při vzdělávacím a výzkumném projektu.

Kdo bude chtít vidět, jak nové technologie fungují, může přijít dne 24. září na den otevřených dveří. ICUK vytvořil dle výroční zprávy v roce 2018 sto čtyřicet šest pracovních míst, objem finančních prostředků při spolupráci firem a výzkumných organizací přesáhl třicet miliónů. Rektor UJEP Martin Balej na jeho adresu uvedl. „ICUK hraje nezastupitelnou roli iniciátora a zprostředkovatele mezi soukromými institucemi a subjekty státní i nestátní sféry vedoucího k naplnění právě výše uvedeného.“

Autor: