Dnes

  • Pondělí 28. listopadu 2022
  • Svátek má René

Kraj má šanci získat finanční injekci na most. Rozjely se programy pro podnikatele

21. 10. 2020

Ústecko – Naděje na dotaci umírá poslední. Ústecký kraj se pustil do opravy mostů, ten ve Štětí si vybral investici ve výši 195 milionů korun. Teď svitla naděje, že kraj dostane velkou část zpět a to formou dotačního titulu. Druhá dobrá zpráva je na světě, lze žádat o pomoc při koronavirové krizi. O peníze lze ucházet u výzvy Ministerstva práce a obchodu, které spustí programy na podporu kultury a nájemného.

Žádost o navracení finančních prostředků na opravu mostu ve Štětí je ve finální části. Peníze by se měly čerpat z Integrovaného operačního programu. Ústecký kraj by tak mohl získat dotaci ve výši 170 milionů korun. Oprava mostu začala v dubnu minulého roku a trvala něco málo přes rok. Zahrnovala nejen samotnou rekonstrukci mostu, ale i přilehlé silniční komunikace. Došlo k zesílení nosné konstrukce, aby byl umožněn přejezd těžkých vozidel a vlakové soupravu společně. Byly vytvořeny pásy pro cyklisty a pěší.

Cena stavby

Podle údajů úřadu Ústeckého kraje činily celkové investiční náklady 214,5 miliónů korun. Podílely se na ní tři subjekty. Nejvíce zaplatil Ústecký kraj a to 194,2 milionů. Finanční prostředky čerpal z investičního úvěru. Necelých 11 miliónů korun zaplatilo město Štětí a na stavbu přispěla částkou 6,7 milionu i papírna Mondi. Podnik patří k největším zaměstnavatelům v regionu. Žádost o spolufinancování rekonstrukce z prostředků Evropské unie bude podána na přelomu října a listopadu.

Dotace na kulturu

Ministerstvo obchodu a průmyslu a kultury spustí od čtvrtka možnost čerpání peněz za marně vynaložené výdaje, které vznikly v souvislosti se zrušenými nebo přesunutými akcemi a kontinuální činností v oblasti kultury. V balíku peněz je 750 milionů a žádat lze prostřednictvím infomačního systému dostupného přes webovou adresu www.mpo.cz/kultura. „Jsem rád budeme schopni dostat peníze i k jednotlivcům formou jednorázového příspěvku ve výši 60 tisíc korun. Mám příslib od premiéra i ministryně financí, že v případě, že 750 milionů korun nebude stačit, dostaneme do programu další peníze,“ uvedl ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Pomocná ruka v krizi

Druhá výzva, která se rozjede 21. října, by měla pomoc restauracím a podnikům s platbou nájemného. „Podnikatelům přispějeme 50 procent z celkového nájemného za třetí čtvrtletí 2020. Nově už není přiznání dotace podmíněno slevou pronajímatele tak, jako tomu bylo u první výzvy,“ prohlásil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Žádosti stejně jako u kulturních zařízení se podávají přes informační systém dostupný na stránkách Ministerstva obchodu a průmyslu. Stát má úhradu nájemného připraveno 1,2 miliardy korun.

Autor: