Dnes

  • Čtvrtek 8. prosince 2022
  • Svátek má Květoslava

Kraj čeká vytažení ze sítě. Proč nenechali otevřeno aspoň přes oběd?! běduje restauratér

13. 10. 2020

Ústecko – Omezit, zavřít nebo nechat populaci postupně promořit? Vláda ČR svůj záměr zveřejnila jako poslední možnou šanci. Od středy platí zpřísněná nařízení, zavírají se základní školy a restaurace. Svůj pohled na věc přidali lékaři pečující o pacienty s nákazou COVID 19. Přišli s otevřeným dopisem, kde vyzývají k dodržování pravidel a mají pro mediální odborníky z řad lékařů jasný vzkaz. Raději mlčte!

Opačným způsobem jsou zděšeni provozovatelé restaurací a hospod. Středeční nařízení už není omezením, ale dle jejich názoru likvidačním krokem. „Skoro každý den se to mění. To, že jsme přežili jaro, bylo díky hospodárnému provozu a stejně jsme museli posílat zaměstnance na neplacené volno. Co budeme dělat teď, to nikdo z nás neví,“ postěžoval si majitel ústecké restaurace, který si nepřál být jmenován. Narážel na neustálé změny a omezení provozu. Nejprve se mělo povinně zavírat v deset hodin, poté Vláda ČR ubrala po dvou hodinách. Nově je z toho zákaz z kategorie nejtvrdších, musíte zavřít, vzkázali politikové podnikatelům.

Cesta na pracák

A takových podniků je v Ústeckém kraji nemálo. „Personál mohu poslat domů, máme tady deset lidí, které platíme, ale nebudeme mít z čeho,“ pokračoval šéf restaurace. Jeho podřízení musí zaťukat na dveře Úřadu práce a čekat, jestli náhodou krize nepřejde mávnutím kouzelného proutku. Podle slov majitele restaurace je nepochopitelné, že by nemohl mít otevřeno přes dobu obědu a mít alespoň nějakou tržbu. „Samozřejmě nemoc nepodceňujeme a bylo by to za respektování nařízených pravidel,“ dodal restauratér.

Otevřený dopis zdravotníků

Podobenství s válkou použili lékaři, kteří se podepsali pod otevřený dopis z první linie. Ohradili se v něm proti mediálním výstupům některých svých kolegů, kteří celý problém s pandemií bagatelizují a vyzvali je, ať raději mlčí. „Pokud mlčet nedokážete, přijďte před svým mediálním výstupem na jednu pracovní směnu na covidovou jednotku, uvítáme vaši pomoc,“ nabízí skupina lékařů mezi kterými je i ústecký Hynek Bartoš, vedoucí lékař jednotky intenzivní péče.

Boj o život

Nemocnice a jejich oddělení s kyslíkovou podporou se začínají plnit, neúprosně stoupá počet nakažených i úmrtí. Přitom polovina pacientů, kteří se dostanou na ventilátor už svůj boj o život prohraje. „Dodržujte vládní nařízení a doporučení odborníků. Nesnažte se vymýšlet, co se dá obejít,“ žádají tři lékaři v dopise. Jejich zkušenosti hovoří jinak, s pacienty s COVID 19 se setkávají už od jarní první vlny. „Na našich odděleních bojujeme o životy lidí, kteří by, nebýt koronavirové infekce, měli před sebou dalších deset až dvacet let kvalitního života,“ formulovali své myšlenky.

Kudla do zad

Zavření prvních stupňů základních škol, které je účinné od středy, nechápe vedoucí lékař z Kliniky anesteziologie Vojenské fakultní nemocnice v Praze Martin Balík. Svou otevřenou kritiku přirovnal k bodnutím kudlou do zad. „S tím jsme nepočítali. To pro nás vlastně znamená, že až třicet procent vysoce kvalifikovaného personálu zůstane doma se svými dětmi,“ uvedl Balík pro Českou televizi. Vláda slíbila, že se o děti zdravotníků umí postarat.

Autor: