Dnes

  • Pondělí 28. listopadu 2022
  • Svátek má René

Koupil zapakatel a teď vybírá miliony na vstupném. Řeč je o NP České Švýcarsko a ruském podnikateli

04. 08. 2022

zdroj fota: FB Karel Krejza

Ústecký kraj – Požár v Českém Švýcarsku otevřel debatu o tom, zda je správné, aby se za přístup na Národní přírodní památku vybíralo vstupné do soukromé kasy. Ruský podnikatel Alexej Krenke díky vlastnění klíčového pozemku pod Pravčickou bránou, který odkoupil za symbolickou cenu, vybírá každoročně miliony korun, upozornila na to Vysokahra.cz. Ústecký poslanec Karel Krejza takový postup dlouhodobě kritizuje.

Server poukázal, že podle dat Wikipedia.cz je v ČR celkem 123 Národních přírodních památek a vstupné je podle dostupných informací vybíráno pouze v jeskyni Punkva. Tam ale vstupné vybírá Správa jeskyní, což je příspěvková organizace státu. A jak je to s Českým Švýcarskem?

„Ruský podnikatel Alexej Krenke, který vlastní mimo jiné nejluxusnější čtyřhvězdičkový hotel v osadě Mezná a další pak na Mezné louce, koupil nejprve v privatizaci v 90. letech restauraci Sokolí hnízdo na Pravčické bráně. V roce 1999, za vlády Miloše Zemana, kdy resort zemědělství ovládal sociálně demokratický ministr Jan Fencl, odprodaly Lesy ČR Krenkeho firmě Paal klíčový pozemek pod Pravčickou bránu, díky němuž dnes ruský podnikatel vybírá každoročně miliony korun,“ přibližuje Vysokahra.cz a odkazuje ke kupní smlouvě, která byla uzavřena se společností PAAL, s.r.o., dne 3. 9. 1999. Podle mluvčí lesů Evy Jouklové pak kupní cena činila 86.380 Kč. Za minulý rok vybral Krenke za Pravčickou bránu více než 8 milionů korun. Za komickou pak Vysokahra.cz považuje darovací smlouvu z roku 2021, v níž firma Paal věnovala parku 100 tisíc korun.

Ústecký poslanec Karel Krejza společně se senátorem Zbynkem Linhartem (STAN) dlouhodobě poměry v NP České Švýcarsko kritizují

Stávající vedení se ale hájí tím, že problém zdědilo, nicméně náhradu tohoto stavu případným vybudováním alternativní cesty nezjednalo. Linhart upozorňoval na tuto skutečnost někdejšího ministra MŽP Richarda Brabce, který v důsledku jeho apelu alespoň zadal studii k vybudování jiné cesty. „ Ať si pan podnikatel vaří ruský boršč a prodává pivo třeba za 200 Kč ve své restauraci. Ale vydělávat na české národní přírodní památce, na vstupném od našich spoluobčanů, na kráse naší země, je nehorázné,“ okomentoval situaci ústecký poslanec  Krejza na svém fb.

Autor: redakce