Dnes

  • Čtvrtek 8. prosince 2022
  • Svátek má Květoslava

Konkurenční likvidace, lounská vagonka propouští. Poslanec Růžička má strach, co bude s fabrikou dál

27. 10. 2020

Louny – Nezáviděníhodná a komplikovaná situace je aktuálně v bývalém areálu lounské Vagonky. Výroba stojí, lidé přicházejí o své výplaty a někteří si musí hledat uplatnění jinde. Problémy s výrobou jsou spjaté s převzetím areálu firmou bratří Šušků, která je na black listu u ČD Cargo a nemá odbyt pro své práce a výrobky. Vývoj v důležitém strojírenském podniku sleduje i poslanec za Ústecký kraj Pavel Růžička, který pochází z nedalekých Postoloprt.

Před koupí areálu v insolvenčním řízení vyráběla v Lounech skupina Czechoslovak Group. Ta dokázala fabriku postavit na nohy a vyplácet zaměstnancům solidní peníze. „Vím, že Vagonka Louny platila velmi dobře. Byla to práce s přidanou hodnotou. Svářeči si tam vydělali tolik peněz, že by se o tom mohlo leckterému vysokoškolákovi zdát,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro Naseustecko.cz starosta Loun Pavel Janda.

více zde: Smutný starosta Loun: Ve vagonce snížili mzdy na polovinu, práce není. Šuškové si tady dobré jméno neudělali

Likvidace konkurence

Po jasně nejvyšší nabídce v insolvenčním řízení dosahující 750 milionů korun převzala celý areál firma bratří Šušků. Jenže místo výroby a opravy přišel strmý pád, snaha o zachování poměrů v továrně byla na bodě mrazu. Lidé se začali obávat o svá pracovní místa, byl jim pozměněn platový výměr, v mnoha případech jim byl snížen na polovinu. O Vagonku a dění za zavřenými dveřmi se zajímá poslanec Pavel Růžička, který pochází z nedalekých Postoloprt. „Vzhledem ke konkurenčnímu boji došlo k odkoupení skupinou, která nemá zájem zde další výrobu zahájit. Mám strach co bude, když tady výroba skončí,“ pronesl ve videu na svém oficiálním profilu poslanec.

Strach o pracovní místa

V Lounech není situace na trhu práce právě příznivá, vše ještě umocňuje krize spojená se šířením nového typu koronaviru. Podle evidence Úřadu práce v Lounech se v loňském roce v září evidovalo 2757 uchazečů o zaměstnání, z toho bylo 819 klientů, kteří pobírali podporu v nezaměstnanosti. Letošní údaj dramaticky vzrostl na číslo 3394, většinu z toho tvoří muži. Alarmují situaci na trhu práce okomentoval Pavel Růžička. „Současná situace Vagonky je taková, že je bez zakázek a bez výroby a dochází k propouštění vysoce školeného personálu. To je pro tento region velice špatné,“ nechal se slyšet.

Zachování výroby

Noví majitelé s okolím nekomunikují a tak na povrch prosakují jen kusé informace. „Nevím, co bude dál. Místo klidu a jistotě počítáme dny, kdy jsme ještě v zaměstnaneckém poměru,“ řekl jeden z pracovníků, který si nepřál vzhledem k možné perzekuci být jmenován. Informační embargo směrem ven je nastavené, aby nikdo nevynášel informace pod hrozbou propuštění. „Vagonka byla významným podnikem pro lounský region. Opravovali se zde a vyráběli železniční vagóny. Jako poslanec budu situaci nadále sledovat a snažit se, aby výroba a oprava vagónů byla v okrese Louny zachována,“ slíbil ve videu Růžička.

Autor: