Dnes

  • Pátek 22. října 2021
  • Svátek má Sabina

KONEC VÁLKY: Zoufalí Němci stříleli do svých řad. Ústí osvobodila hrstka statečných Čechů a antifašistů

10. 05. 2021

zdroj fota: koláž autora (Muzeum města Ústí nad Labem)

Ústí n. L. – V minulém díle jsme vás informovali, jak probíhalo předání moci na konci 2. světové války do českých rukou v Ústí nad Labem. Že bylo město plné nástrah a jak probíhalo osvobozování se dozvíte v dalším pokračování. Jednotky SS se při ústupu chovali macešsky a stříleli po německých občanech, kteří už kapitulovali a měli v domech vyvěšeny bíle prapory. Město vděčí za osvobození hrstce statečných Čechů a německým antifašistům.

Konec války provázel chaos a v ulicích nebylo bezpečno. Tím, že docházelo k ústupu německých jednotek a blížila se porážka, o to více nelogicky se někteří příslušníci chovali.  Jedním z takových příkladů je střelba do oken s bílými prapory, které viseli na znamení kapitulace. Jedno, že v domech bydleli německy mluvící občané. Těžkým raněním odnesla řádění SS Emilie Fronková a Elvira Menzelová. V nočních hodinách jim zabušila na dveře domu v Hrbovicích motoristická hlídka SS a vypálila zásobník automatu do dveří domu.

Chaos na bojišti

Po výzvě k odevzdání zbraní, se jich zmocnilo civilní obyvatelstvo a začalo rabovat vagóny. V nepřehledné situaci bojovali Němci na obou stranách, ale zbraně policie byli bez ostrých nábojů. Komplikovanou situaci nakonec řešil německý dobrovolník Uthoff, který požádal o pomoc německé vojenské velitelství. Major Uhl skutečně vyhověl a na nádraží byla poslána řádná německá vojenská hlídka, která zjednala pořádek.

Výbuch autobusu a poplašná zpráva

Ustupující německá armáda zablokovala všechny výjezdové ulice z města. Navíc se v nich nalézala munice od projíždějící vojenské techniky. Na Předmostí byla tanková uzávěra a silnice od Děčína byla neprůjezdná. V tomto stísněném prostoru najel na minu autobus. Došlo k výbuchu, v první chvíli bylo nalezeno osm mrtvých. Katalyzátorem dalších událostí bylo chování hlídky revolučního výboru, která rozhlásila informaci, že je město obklíčeno Rusy.

Prchání před Rusy

Panika ještě vzrostla. Prchající lidé polévali benzínem auta, která začala hořet. O mrtvé a raněné se nikdo nestaral. Pouze někteří měli to štěstí, že se dostali do budovy proti Drážďanské kde jim bylo ošetření francouzským lékařem a poté byli odvezeni do nemocnice.

Členové Revolučního národního výboru byli po zuby ozbrojeni a jejich úkolem bylo hlídat všechny důležité objekty. I když mocenské změny byly provedeny v podstatě diplomatickou cestou, situace ve městě mezi 8. a 9. květnem měla nadále rysy chaosu.

Ve středu 9. května 1945, kolem druhé hodiny odpolední, se do Uhelného syndikátu donesla zpráva, že se na Bukově objevily sovětské tanky. Přejely Nakléřovský průsmyk, projely Knínice, Žďárek, Strážky, Božtěšice a pokračovaly přes dnešní ulici Sociální péče, Hornickou, Koněvovou a Starou na Masarykovu třídu. Tanky dál pokračovaly na Prahu.

Osvobozeni byli postupně ruští váleční zajatci, které střežili německé jednotky. Největší zajatecký tábor se nacházel na poli v Krásném Březně. Další byly soustředěny u velkých továren, v Neštěmicích u bývalých Solvayových závodů a na Střekově v Schichtových závodech.

Malá tanková bitva

Tanky Rudé armády se za Habrovanami střetly s jednotkami SS. Při tomto boji někteří z posádky, která první vstoupila do Ústí nad Labem, padli. Čtvrtý tank dojel až na Mírové náměstí. Sovětská vojska projížděla městem 9. května celé odpoledne. V hlavním proudu dorazil i generálmajor Leonid Alexejevič Kolobov, který se stal velitelem vyšší vojenské jednotky, jež se usídlila v Neštěmicích.

Faktické osvobození města s obdivuhodným nasazením a hrdinstvím provedla hrstka ústeckých Čechů a několik německých antifašistů. Sovětské armáda se po svém příchodu zajistila bezpečnost.

Autor: Jiří Šlaj