Dnes

  • Čtvrtek 9. prosince 2021
  • Svátek má Vratislav

Konec války v Ústí: Z Rusů šel strach. Češi rokovali v hospodě u Hašků, záminkou byla oprava střechy

08. 05. 2021

zdroj fota: koláž autora (Archiv Muzea města Ústí nad Labem)

Ústí n. L. – Konec války v Ústí nad Labem zastihl obě strany v různém rozpoložení. Zatímco německá a většinová část populace si přála být osvobozena americkými vojáky, česká spřádala plány, co bude, až k osvobození dojde. Jejich tajná setkání probíhala v různých hostincích. Nejvíce se jednalo o převzetí moci po osvobození a utváření revolučního výboru bez politické příslušnosti.

S blížícím se koncem války bylo potřeba koordinovat budoucí postup. Proto se česká skupina potajmu scházela v různých hostincích. K těm nejznámějším patřil U Hašků, kam se chodilo pod záminkou potřeby opravy střechy. Dům stál stranou dění a nebudil u německých jednotek podezření.

Neúspěšné předání města

Ještě šestého května byl klid. Odvážná akce proběhla následující den odpoledne. Skupina Čechů se vypravila k vedoucímu NSDAP Rudolfu Schittenhelmovi s výzvou, aby jim předal město. Zástupci se svým požadavkem neuspěli, ale nedočkali se ani žádné protiakce.

K další důležité události došlo asi ve tři hodiny ráno ze 7. na 8. května. Hlavní roli v příběhu hrál úředník policie Rejzek. Tomu se naskytl neobvyklý obrázek. Poté, co byl vzbuzen uprostřed noci se mu vzdala kompletní německá policie sídlící v Ústí nad Labem. Nový sbor se vytvořil z dobrovolníků. Náplní jejich práce byla výpomoc se zajišťováním majetku policie. Nejrizikovější činností bylo ochrana proti nepočetným skupinkám SS, kteří narušovali dodávku potravin.

Apolitický orgán

Osmého května se Češi opět sešli u Hašků. Nesnadná jednání vyústila k definitivnímu potvrzení národního výboru a zvolení Františka Hájka do jeho čela. Celkem měl tento první výbor asi dvanáct členů a byl složen bez ohledu na politickou příslušnost. Nejčastěji byl označován jako revoluční výbor, národní výbor, český národní výbor. V těchto prvních hodinách a dnech nedošlo ještě k rozdělení kompetencí nebo k přesnému vymezení působnosti členů a vytvoření úřadu.

ČTĚTE TAKÉ
Zadlužené Ústí žádá další úvěr 100 milionů. Je to bianco šek - bouří se opozice

Fanatický šéf postřílel celou rodinu

Postupně docházelo k převzetí moci od německých představitelů. Největší oříšek představoval Rudolf Schittenhelm. Ten se ve své kariéře vypracoval od podlahy až na okresního vedoucího nacistické strany. Proslul hlavně tím, že i přes již poraženeckou náladu v německém táboře, vyzýval kojetické ženy k použití všech dostupných prostředků. V jeho fantaziích měly po příchodu Rudé armády podřezat sebe a své děti.

Jeho konec byl tragický. Na Horce u Chlumce nejprve postřílel svou ženu a dvě děti a následně si vzal i vlastní život. Jejich těla byla nalezena a identifikována až dva měsíce po válce.

Vzdát se nechtěl ani major Uhl, který vedl německou vojenskou posádku. Jeho kapitulace nastala až po přímé intervenci Schittenhelma. Revoluční výbor komunikoval s občany vysílačkou a tištěnými dvojjazyčnými vyhláškami. Občané byli vyzváni ke klidu a nabádáni k pracovitosti.

Autor: Jiří Šlaj