Dnes

  • Čtvrtek 8. prosince 2022
  • Svátek má Květoslava

Konec grotesky? V Děčíně se utvořila koalice, primátorem bude Anděl z ANO

24. 10. 2020

Děčín – Čtyři měsíce. Tak dlouho nemělo město Děčín svého primátora. Funkci i po odvolání vykonával Jaroslav Hrouda, který čelil časté kritice. Koalici podepsalo pět subjektů, vítězné ANO, Volba pro Děčín, Piráti, ODS a Změna pro Děčín. Dalo dohromady většinu patnácti hlasů v 27 členném děčínském zastupitelstvu. Vláda exprimátora by měla skončit desátého listopadu.

Předchozí vedení města odvolali děčínští zastupitelé po thrilleru v červnu letošního roku. V přímém přenosu položil svou funkci v Radě města Václav Němeček z ČSSD. Následoval ho náměstek primátora Vladimír Raška. S jeho pádem skončila i dohodnutá koalice. Posledním odvolaným mužem byl samotný primátor Jaroslav Hrouda. Všichni končící komunální politikové své funkce vykonávají až do zvolení nové vlády.

K podpisu nové koaliční smlouvy došlo ve venkovním prostředí na terase kulturního domu Střelnice. Nebylo jiné možnosti, jednání zastupitelstva bylo totiž primátorem Hroudou den předem zrušeno. Jako důvod byla uvedena koronakrize, která prostupuje celým Českem. K tomu přidal primátor i argument nemocnosti úředníků na magistrátu. Bezmála padesát zaměstnanců úřadu aktuálně nechodí do práce, někdo je nemocný, někdo se stará o své děti v domácím prostředí. Budoucí primátor Anděl v tom vidí pouze zástupné problémy, podle jeho slov šlo jednat i pomocí online prostředí.

Volba až v listopadu

Pokud nedojde k názorovému kolotoči, měla by volba nového vedení proběhnout bez komplikací a ujmout se vlády. Ještě ve čtvrtek patnáct zastupitelů podalo žádost o svolání mimořádného zastupitelstva, kterému bylo vyhověno. „Máme podpisy zavázáno patnáct zastupitelů. To je většina, která je schopná zbavit město tohoto provizorního stavu,“ řekl Deníku po podpisu smlouvy Jiří Anděl (ANO). Jaké bude obsazení v Radě města? Stejně jako doposud bude mít devět členů. Méně než poloviny, čtyři křesla, obsadí hnutí ANO. Náměstků zasedne k výkonu funkce čtyři.

Podpora zvenku

Anděl vyjednal novou většinu ve které se nepočítalo s dosavadním šéfem města. „Teprve ve chvíli, když určitá část ANO pochopila, že není možné jít dál se stávajícím primátorem, se otevřely nové možnosti. Pak už to bylo rychlé,“ přiblížil náročnost vyjednávání zastupitel Tomáš Brčák (ODS s podporou Svobodných) pro Deník. V opozici zůstanou komunisté, SPD, Náš Děčín, čtyři zastupitelé zvolení za ANO v čele s odvolaným primátorem Jaroslavem Hroudou a Václav Němeček zvolený za ČSSD.

Autor: