Dnes

  • Pátek 26. února 2021
  • Svátek má Dorota

Komentář: Jako zadek na hrnec: Rodiče komunisti, on husita. Pirát z pražských Vinohrad Bartoš se na Ústecko nehodí

29. 01. 2021

redakce

Právo veta využil předseda Pirátu Ivan Bartoš a rozhodl se v říjnových sněmovních volbách kandidovat v Ústeckém kraji. Na slepou kolej odstrčil tak nevýrazného poslance Františka Navrkala, kterému bylo v době zvolení necelých 25 let. Bartoš si nevybral Ústecký kraj náhodou. V tomto regionu kvete pšenka Pirátům nejméně a zisk 8,24% při sněmovních volbách v roce 2017 znamenal nejslabší výsledek Pirátů celorepublikově. Dokáže salónní pirát Bartoš, toho času bydlící na pražských Vinohradech, tento nepříznivý stav zvrátit? Redakce Naseustecko.cz si udělala „politologickou“ analýzu, z níž vychází, že to Bartoš bude mít zatraceně těžké, ne-li předem ztracené.

Miloš Zeman kdysi řekl, že v Praze by vyhrála volby tenisová raketa Václava Klause, čímž chtěl komentovat drtivé vítězství ODS v hlavním městě, resp. sdělit, že levice v hlavním městě nemá šanci a pravice může nasadit kohokoliv. Zrovna tak Bartošově tažení v Ústeckém kraji nehraje do karet nic. Ústecký kraj není Brno, není doménou IT společností, z nichž se rekrutují voliči Pirátů. Do teď se dostáváme z následků komunismu a i kvůli naší situaci byl nedávno zřízen senátní, ale i sněmovní podvýbor pro transformaci regionů. Chtějí nám pomoci. Máme tu největší nezaměstnanost v celé republice, pomalu se utlumuje těžba hnědého uhlí a lithiová horečka ještě nepřelezla ani 36,2. Podle Akademie věd jsme na tom vůbec nejhůře se zdravím, tvrdé drogy tu frčí ve velkém, a hromada lidí tu žije z ruky do huby, od výplaty k výplatě. Do toho rozlezlá ghetta a nejvyšší míra záškoláctví, jak vyplývá z dat Českého statistického úřadu. Mladí lidé, páteř pirátů, odsud stále utíkají do Prahy a do Liberce, kde se často usadí a založí zde rodiny. Jak by zazpíval Jarek Nohavica – je to region rázovitý. Máme jiné starosti než řešit chytré lavičky a kurzy bitcoinu.

ČTĚTE TAKÉ
Na úkor středních a malých podniků: Vláda schválila šest miliard za nové kotle pro Babišovu chemičku

psali jsme: VÍME PRVNÍ: Akademie věd to Ústecku sečetla: Žijeme kratší dobu a potomstvo čelí genetickým mutacím!

Býval rudý

Ivan Bartoš by měl větší šanci v jiné straně. Jeho rodiče, jak vyplývá z vyjádření jeho sestry, byli aktivní komunisté a svého bratra ona sama charakterizovala tak, že v začátcích dospělosti inklinoval ke komunistickým myšlenkám. Těm však v současnosti předseda Pirátů příliš neholduje. Nechce opouštět NATO, uznává tržní ekonomiku, atd. Na druhou stranu Ústecký kraj patří dlouhodobě k baště komunistů a i přes stále klesající preference zde KSČM v roce 2017 dosáhla nejsilnějšího výsledku z bezmála 10% hlasů. Kdyby Bartoš kandidoval do Sněmovny za komunisty, kteří se i po konci hejtmana Bubeníčka dostali do krajského zastupitelstva, měl by paradoxně větší šanci na úspěch.

Hrr na ně

Ani otázka náboženství není Bartošovi cizí. V 18ti letech se začal zajímat o víru a dal se k Církvi československé husitské, kde se dokonce nechal pokřtít. Husité ovšem nemají jako katolíci svoji KDU-ČSL. Dá se říci, že až s výjimkou Litoměřicka, kde sídlí diecéze, převládá v našem kraji spíše ateismus, zrozený na těžkém průmyslu let minulých. Na klerikální strunu hrát předseda Pirátů nemůže. Čeká jej trnitá cesta, určitě těžší než musel absolvovat při poslední kandidatuře ve Středočeském kraji.

 

Autor: LuVe