Dnes

  • Sobota 25. září 2021
  • Svátek má Zlata

Koalice SPOLU: energie ze Slunce a v bateriích. Krejza vidí budoucnost i v geotermální energii

12. 08. 2021

zdroj fota: ilustrační snímek (pixabay.com)

Ústecký kraj – Na boj s klimatem se musí připravit celá Evropa. Svůj plán pro Česko zveřejnila koalice SPOLU, která chce omezit tepelné ostrovy ve městech a zvýšit podíl fotovoltaiky na střechách. Podle Alexandra Vondry leží příští výroba energie v kombinaci fotovoltaiky a ukládání energie v bateriích. 

Tři dny po zveřejnění zprávy Mezivládního panelu pro změny klimatu v rámci OSN je stále více patrnější, že boj s klimatem se může stát jedním ze stěžejních volebních témat. Své návrhy na řešení představila koalice SPOLU, která by chtěla podporovat výrobu energie ze Slunce.  

Koalice tří stran by také ráda vyhlásila dva nové národní parky na Křivoklátsku a na soutoku Moravy a Dyje. Energetická budoucnost by měla obsahovat kombinaci jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů různého typu. Vzhledem k letním vysokým teplotám je jeden z bodů návrhu SPOLU zmírnit působení tepelného ostrova ve městech. „Chceme prosadit, aby stromy a stromořadí byly dalším prvkem technické infrastruktury, tak jako vodovody či plynovody,“ řekl ČTK místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík, podle kterého jsou k tomu nutné změny technických norem. 

Sázka na geotermál 

Možnosti, jak šetrně vyrobit potřebnou energii nabídl i lídr koalice v Ústeckém kraji Karel Krejza. “Podporuji projekt geotermální energie. Věřím v ní, jsem původním vzděláním jaderný fyzik. Není to pro mě nic zapovězeného. U těch obnovitelných zdrojů věřím zdrojům zemského jádra,” prohlásil Krejza pro Naseustecko.cz. 

Podle jeho vize by se dala energie z nitra země využít pro občany ve formě tepla, které by se dalo regulovat. “Když to bude fungovat, není obtížné to zopakovat to i v jiných lokalitách v Ústeckém kraji. Pokud by se to vědecky ověřilo a začalo fungovat, tak by to byla cesta. Je to úkol pro vědu, aby se vymysleli takové technologie, které by to uměly,” upozornil na možnost využití poslanec ČR. 

Slunce a baterie 

Alexandr Vondra, který je místopředsedou ODS, by se rád zasadil o to, že bude v hojnější míře využívána solární energie. Dále uvedl, že je potenciální ve využití energie v bateriích. Podle něj bohužel selhal premiér Andrej Babiš, když nedosáhl na evropské úrovni zařazení jádra mezi bezemisní zdroje. “Nejprve předsedá Francie a pak my, čili dva státy, které mají identický názor a chtějí to prosadit,“ vyjádřil se Vondra pro ČTK. Česko bude předsedat v EU v druhé polovině příštího roku.

Autor: Jiří Šlaj