Dnes

  • Sobota 10. prosince 2022
  • Svátek má Julie

Klimatické změny dopadají i na obyvatele Ústeckého kraje. V čem trápí občany nejvíce?

11. 08. 2021

zdroj fota: ilustrační snímek (pixabay.com)

Praha, Ústecký kraj – Zpráva Mezivládního panelu pro změny klimatu v rámci OSN nebyla žádným velkým překvapením. Konstatovala, jak se projevuje činnost člověka na globální úrovni na změnách klimatu. Lidé to mohou nejvíce pozorovat v růstu teplot vzduchu a vlnami letních veder, které mají dopad na zdraví obyvatelstva. Častější jsou také extrémní meteorologické jevy jako povodně.

Letos se přehnalo Ústeckým krajem tornádo, později došlo k upřesnění, že se jednalo o downburst. Trhalo střechy a připravilo místním obyvatelům nemilé starosti. V širším kontextu zapadá kraj do oblasti střední Evropy, která je klimaticky pestrá a střídání počasí je na denním pořádku. „Nejvíce se to samozřejmě projevuje v nárůstu extrémních teplot nebo dlouhých horkých vln, což má dopad na sucho a přívalové srážky. Když se dostane více energie do atmosféry, tak se nám to nějakým způsobem musí vrátit. Takže to je ta nejvýraznější změna v rámci Česka,“ řekl pro ČTK klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR. 

S rostoucí teplotou bylo v uplynulých letech častější zemědělské sucho. „Česká republika má 20 let částečně deficit vláhové bilance. Částečně nám schne, ale zároveň máme i extrémní povodně, ale ten dopad prostě je tady v tom hledisku komplexní jak na zemědělství, tak lesnictví a jsou to většinou ty teploty vzduchu,“ doplnil pro ČTK klimatolog. 

Podle Marie Šabacké, která je polární vědkyní, přineslo zpráva Mezivládního panelu pro změny klimatu zpřesnění dat ohledně klimatického vývoje. Pokud se naplní prognózy, bude docházet k tání ledovců na polárních vrchlících a častější budou extrémní meteorologické situace. Další nepříjemností je, že bude Arktida v letních měsících bez ledu. „Zpráva zpřesňuje data, která vyšla před šesti lety. Zpřesňuje data, která se týkají oteplování planety, zpřesňuje vlastně scénáře modelování a také zpřesňuje informace, co se týče ústupu ledovců, ústupu mořského ledu a vzestupu mořské hladiny v závislosti na ústupu ledovců,“ řekla ČTK Šabacká. 

Klimatické změny se dotýkají i kampaní jednotlivých subjektů kandidujících do Poslanecké sněmovny. Nedávno přišla s podporou zmírnění klimatických změn koalice SPOLU. Opakovaně na nutnost zlepšení životního prostředí upozorňují Piráti. Nejvíce diskutovaným tématem je tepelný ostrov města a Klimatický zákon z dílny Evropské unie, který má být cestou k uhlíkové neutralitě starého kontinentu. 

 

Autor: Jiří Šlaj