Dnes

  • Sobota 28. ledna 2023
  • Svátek má Otýlie

Klid před bouří? Covid stagnuje, nárůst se očekává na přelomu října a listopadu

23. 08. 2021

zdroj fota: ilustrační snímek (pixabay.com)

Ústecký kraj – Mírný nárůst zaznamenali statistici ve srovnání nárůstu nakažených koronavirem s minulou nedělí. V Česku byl počet nově nakažených 107, což je o 31 případů více, než minulý týden. Ředitel Ústavu zdravotnických studií Ladislav Dušek řekl v rozhovoru po Radiožurnál, kdy přijde očekávaný nárůst.

Jako klid před bouří se dá popsat prázdninová situace s vývojem počtu nakažený koronavirem. Reprodukční číslo, které udává rychlost šíření epidemie se drží na čísle jedna. To znamená, že pacient nakažený covidem 19 nakazí v průměru jednoho dalšího člověka.

Vzhledem k prázdninovému režimu a faktu, že lidé tráví čas na dovolených v zahraničí se očekává nárůst až po ustálení režimu dětí a jejich návratu do školních lavic. Ten je naplánovaný na prvního září. Podle ředitele Ústavu zdravotnických a statistických informací Ladislava Duška epidemie stagnuje a virus se šíří především mezi mladými neočkovanými lidmi. Dušek to řekl Radiožurnálu. Nárůst očekává v říjnu až listopadu.

V přepočtu na sto tisíc obyvatel je na tom nejhůře Praha. Naopak nejlepší čísla si drží kraj Královéhradecký. Stav nakažených v Ústeckém kraji mírně narostl, ale drží se kolem čísla osm.

Autor: Jiří Šlaj