Dnes

  • Čtvrtek 1. prosince 2022
  • Svátek má Iva

Když nemůže Mohamed k hoře. Mobilní očkování zavítalo do sociálně vyloučených lokalit s Vojtěchem v zádech

18. 08. 2021

zdroj fota: ilustrační snímek (pixabay.com)

Ústecký kraj – Překvapivě velkou odezvu mělo mobilní očkování v sociálně vyloučené lokalitě Janov v Litvínově. Právě strategie přivést očkování k občanům z problematických čtvrtí až před dům by měla pohnout s očkováním v Ústeckém kraji. Zatím není proočkována ani polovina z více než 800 000 tisíc obyvatel kraje. Odborníci přitom uvádějí, že je třeba se přiblížit k 70 % populace.

Zájem o očkování byl v Janově značný, denní náplní městských policistů bylo netradičně přivážet bezdomovce k mobilnímu očkovacímu centru. V důsledku brzkého ukončení činnosti velkokapacitních center, kterým se přezdívá kravíny, jsou mobilní centra jednou z hlavních strategií k dosáhnutí proočkovanosti občanů. V kraji fungují čtyři týmy, které mají potřebné vybavená k tomu, aby mohli za lidmi odcestovat a očkovat.

Očkovací tým navštívil i Boletice, které jsou předměstím Děčína.  „Pro nás mobilní očkovací týmy jsou strategie, kterou chceme rozvíjet. Jdeme nyní už po každém jednotlivci. Je to řešení pro vyloučené lokality nebo vzdálené regiony,“ řekl pro ČTK při návštěvě Janova ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Očkování se teď zaměřuje na místa, kde je méně lidí s vakcínou a místa jsou špatně dopravně dostupná. „Třeba proočkovanost na Výsluní u Vejprt nebo za Lobendavou na Děčínsku je nižší, to se týká i oblasti mezi Louny, Mostem a Žatcem. Na tato místa se nyní musíme zaměřit,“ řekl ČTK krajský koordinátor pro očkování Petr Severa.

Ještě před příjezdem mobilního týmu proběhla informační kampaň, kterou zajistily policisté a sociální pracovníci. „Kontaktovat jsme museli lidi osobně. Asistentky i sociální pracovnice chodily přímo do bytů. Strážnici svezli dnes bezdomovce z celého města a zase je odvezou zpět. Chceme, aby přišlo co nejvíce lidí,“ řekl ČTK ředitel městské policie Martin Klika.

Ústecký kraj se bude podle hejtmana Jana Schillera (ANO) zabývat i možností motivace k očkování v případě, že výjezdy mobilních týmů nebudou efektivní. „Jakou bude mít motivace formu, o tom budeme jednat se starosty. Bude to náklad pro kraj, ale i touto cestou jsme připraveni jít,“ uvedl pro Českou tiskovou kancelář hejtman Schiller.

Autor: Jiří Šlaj