Dnes

  • Pátek 20. ledna 2023
  • Svátek má Ilona

Lež střídá lež. Nesuďte článek podle titulku, radí ministerstvo zdravotnictví ohledně hoaxů

31. 08. 2021

zdroj fota ilustrační obrázek (pixabay.com)

Ústecký kraj – Hoaxy jsou zaručené informace, které se později ukáží jako naprosté lži. O očkování koluje po internetu řada tvrzení, které mají za cíl přesvědčit čtenáře, že je očkování nebezpečné. Některé z nich jsou těžko uvěřitelné, ale jsou i propracované varianty dezinformací. Ministerstvo zdravotnictví radí, jak rozeznat pravdu a cílenou lež.

Na stránkách ministerstva zdravotnictví je hoaxům věnována velká pozornost. A na mnohé lidi zapůsobí, aby se nešli očkovat. Přitom právě podávání vakcín je podle Vlády ČR hlavní zbraní v boji proti covidu. K ideálnímu stavu proočkovanosti je stále daleko. Česká populace má vakcínu z 53 %, k bezpečné ochraně populace se uvádí číslo 70 %.

Stránka ministerstva radí, jak nenaletět dezinformacím následovně:

  1. Vždy ověřte zdroj informace.
  2. Nesuďte text jen podle nadpisu, přečtěte si článek celý.
  3. Ověřte si informaci i jinde, v jiném (důvěryhodném) médiu či na odborném portále.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

Mezi nejčastěji uváděné nepravdy o vakcinaci je výrok, že je vakcína škodlivá.

Například web Skrytá pravda uvedl, že se firma AstraZeneca vyvázala z odpovědnosti za případné škody, což má být důkaz nebezpečnosti této vakcíny.“

Vysvětlení ministerstva spočívá v tvrzení, že každá vakcína prochází před uvedením na trh klinickými testy na desítkách tisíc lidí. „Teprve poté je možné uvést vakcínu na trh. U registrovaných léčivých přípravků je zaručena jejich bezpečnost, účinnost a farmaceutická jakost,“ tvrdí ministerstvo.

Dále v praxi platí, že je bezpečnost vakcín kontinuálně sledována i po jejich registraci a uvedení na trh. Zdravotničtí pracovníci, ale i pacienti hlásí podezření na případné nežádoucí účinky, které se průběžně na evropské úrovni vyhodnocují.

Druhá obava u lidí spočívá v tom, že se při očkování do těla vpraví samotný virus SARS-CoV-2 a je tak vyšší šance, že nemoc propukne.

Ani to ale není pravda. Oficiální stránky ministerstva zdravotnictví uvádí, že žádná z vakcín proti covid-19 neobsahuje celý virus, který by byl schopen se množit nebo se dostávat do buněk, a tedy není schopen infikovat člověka. „Vakcíny obsahují jen součásti, které budou stimulovat imunitní systém, aby vytvořil protilátky. Vakcína není nebezpečná ani nezpůsobí nemoc samotnou,“ vyvrací ministerstvo tradiční hoax.

Strach nechat se očkovat mají ženy s tím, že by v budoucnu mohly být neplodné. „Očkovací látka neobsahuje žádnou část koronaviru ani protein syncytin zásadní pro vývoj placenty. V opačném případě by to znamenalo, že každá žena, která nákazu prodělala a má v těle protilátky, by byla neplodná,“ tvrdí ministerstvo.

Autor: Jiří Šlaj