Dnes

  • Středa 5. října 2022
  • Svátek má Eliška

Kandidát v Ústeckém kraji Andrej Babiš je trnem v oku Evropské komisi. Jedná se o střet zájmu?

30. 08. 2021

zdroj fota: Facebook Andreje Babiše

Ústecký kraj – Zdviženým prstem pro Česko ve vyplácení dotací pohrozila Evropská komise. Té se nelíbí nedostatečný způsob kontroly střetu zájmů firem ve svěřeneckých fondech. Podle informací webu iROZHLAS.cz došel do Čech dopis adresovaný jednotlivým ministerstvům, z kterého vyplývá, že v případě nezlepší situace může vést k uzamčení finančních toků z dotací.

Kontrola čerpání dotací pro firmy ze svěřeneckého fondu není dostatečná. A to je pro Evropskou komisi problém. Pokud se Česko nezlepší, může přijít o velké peníze. Šestistránkový dopis dvou představitelů Evropské komise je hodně kritický. Žádá, aby se Česko výrazně zlepšila ve svých kontrolních mechanismech.

Co přesně má Česko zlepšit?

Především ministerstva, která mají odpovědnost za čerpání dotačních titulů, mají vést seznam veřejných funkcionářů, které je vlastní či ovládají.

Česko má do praxe zavést metodiku, podle které se má při posuzování střetu zájmů věnovat zvláštní pozornost firmám vloženým do svěřenských fondů.

Zpětně žádá Evropská komise určit všechny příjemce ze svěřenských fondů, kteří čerpali dotace od 1. září 2017, od kdy v Česku platí zákon o střetu zájmů. Jejich seznam pak mají úřady poslat do Bruselu.

Co se stane, pokud Česko podmínky nesplní?

V tom případě by hrozila možnost zastavení dotačních programů. “Česko má dlouhodobý a systémový problém v oblasti prevence a zjišťování střetu zájmu ve vztahu k evropským penězům. Není to jen kauza premiéra Babiše. Závažnost situace dokresluje zmíněný dopis. Poslední takové varování, které se následně i naplnilo, přišlo Česku v souvislosti s obrovskou korupční kauzou tzv. ROPů – hlavně ROP Severozápad,” vysvětluje Petr Leyer, ředitel protikorupční organizace Transparency international ČR.

Ačkoliv se celý spor táhne už dlouho dobu, stále není zřejmé, zda se jedná či nejedná o střed zájmů. V poslední době je jádrem sporu mezi Evropskou komisí a Českem

Podle auditorů EK je předseda vlády ve střetu zájmů, protože ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Dotace ze strukturálních fondů Evropské unie v celkovém řádu stamilionů korun, které dostaly firmy z holdingu Agrofert od 1. září 2017, jsou proto podle závěru auditorů neoprávněné. Premiér i Agrofert střet zájmů opakovaně odmítají.

Sám Andrej Babiš dlouhodobě střet zájmů popírá. „Agrofert neovládám ani neřídím. Proto dlouhodobě a opakovaně tvrdím, že střet zájmů nemám a kvůli údajnému střetu zájmů nebude Česká republika vracet žádné peníze,“ reagoval pro iROZHLAS.cz v SMS na začátku prosince minulého roku.

Pochybení odmítá i holding Agrofert. „Trváme na tom, že v oblasti dotací postupujeme přesně podle zákona, příslušných pravidel a uzavřených smluv. Všechny dotační projekty byly schváleny českými úřady a také průběžně kontrolovány bez nálezu jakýchkoli zásadních závad,“ uvedl opakovaně na dotazy týkající se střetu zájmů mluvčí holdingu Karel Hanzelka.

Autor: Jiří Šlaj