Dnes

  • Pátek 9. prosince 2022
  • Svátek má Vratislav

Kam směřuje vývoj lesů na severu Čech? Máte možnost zeptat se přímo lesníků!

21. 10. 2021

zdroj fota: Facebook Lesy ČR

Ústecký kraj – V centru tří severočeských měst – Ústí na Labem, Litoměřicích a Děčíně, instalují Lesy ČR výstavní panely s informacemi o obnově porostů i lesních cest a zadržování vody v krajině. Přenosná expozice „Lesy pro budoucnost“ je nyní k vidění na ústeckém Kostelním náměstí a o víkendu budou mít občané možnost diskutovat přímo s lesníky.

V oblastech, které jsou nejvíce zasaženy kůrovcovou kalamitou, již druhým rokem putuje tematická výstava s návaznou diskusí lesníků se zástupci samospráv i s veřejností. „Na většině území republiky se nám daří kalamitu zpomalit nebo zcela zastavit. Letos kulminuje v severočeských lesích, což samozřejmě lidé registrují. Komunikovat o tom, co se děje, a nenechat veřejnost na pochybách a v nejistotě, považuji za velmi důležité,“ uvedl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček. „Proto jsme připravili informační panely a víkendový program. Chceme lidem situaci objasnit a vysvětlit náš postup.“

Lidé se mohou ptát na informace o tzv. lesích nové generace, na obnovu turistické infrastruktury nebo na to, jak bude zadržována voda v krajině. „Nejprve je nezbytná těžba napadených stromů, po níž následuje výsadba nového, druhově i věkově pestrého smíšeného lesa. Postupně dojde i na obnovu lesních cest, které technika často poškodila. I to s kalamitou souvisí,“ říká Josef Vojáček.

Kdy a kam přijít diskutovat?

Ústí nad Labem, Kostelní náměstí – 23. a 24. 10. 2021

Litoměřice, Mírové náměstí – 30. a 31. 10. 2021

Děčín, Masarykovo náměstí – 6. a 7. 11. 2021

Program je připraven vždy na sobotu od 10 do 16 hodin a na neděli od 13 do 16 hodin, s tím, že tematická expozice s názvem „Lesy pro budoucnost“ bude v daném městě k vidění už od středy. Návštěvníci se kromě diskuze s odborníky mohou těšit i na ochutnávky zvěřiny a lesních plodů, živou hudbu nebo divadélko pro děti a další doprovodný program.

Zdroj: Lesy ČR

Autor: Jiří Šlaj