Dnes

  • Pátek 22. října 2021
  • Svátek má Sabina

Jistota na liberu. Milan Moník prozradil, jaké to bylo porazit Francii dvakrát v jednom zápase

24. 09. 2021

zdroj fota: FB Milana Moníka

Ústí nad Labem – V Ostravě na mistroství Evropy předvedla reprezentace s lvíčkem na prsou neskutečný počin, když ve třech setech vyprovodila z kurtu olympijské vítěze z Francie. Velký podíl na úspěchu, který obletěl volejbalový svět, měl i Milan Moník, který držel reprezentaci na pozici libera. Bývalý hráč SKV Ústí prozradil, co mu řekl Jenia Grebennikov po utkání a jaké to byly nervy, když už Češi slavili předčasně postup do čtvrtfinále.

„Věřil jsem ve výhru i přes to, co se stalo. Byli jsme silní a agresivní na ztrátě. Měli jsme v týmu Honzu Hadravu, který tam Francouze odstřeloval,“ řekl reprezentant Milan Moník.

Jak je to dlouho, co jste působil v dresu SKV Ústí nad Labem?

Teď je to třináct let, odcházel jsem ve 23 letech z Ústí do Příbrami. Už je to třináct let, co působím jinde.

Jak vzpomínáte na začátky s volejbalem?

Nemohu zapomenout, že mě k volejbalu přivedli taťka, mamča a děda. Všichni hráli volejbal. Začátky jsem měl od mimina. Už jako malý jsem jezdil do haly, kde jsem si kopal, házel a přihrával míčem. Díky tomu, že jsem z volejbalové rodiny, tak jsem přirozeně začal hrát právě tento sport.

Do oddílu jsem začal chodit v Chabařovicích k panu Hajnému. Ten mě naučil všechny základy volejbalu. Pak mi to bylo v Chabařovicích malé, tak jsem přestoupil do Ústí do Zlaté volejbalové školy. Na ty časy vzpomínám v dobrém, tam mě naučili to hlavní. Mohl jsem hrát a vyvíjet se. Dali mi toho do kariéry hrozně moc. Vzpomínám na to rád, díky tomu jsem tam, kde jsem dnes.

Začínal jste jako smečař. Bylo to výhodné přesunout se na pozici libera?

Začal jsem jako smečař, teď hraji na postu libera. Byl to dobrý tah, který klidně mohl přijít dřív, ale v tu chvíli jsem to tak necítil. Mohl jsem si prodloužit kariéru. Ve hře bylo rozšíření obzorů a možnost zahraničního angažmá.

Sledujete Ústí nad Labem? Jak se vám proti nim hraje?

Sleduji Ústí, pořád je tam hodně kluků, které znám. Z mé generace je tam Jirka Kořínek, který už je teď legendou a stálicí. Hraje se mi proti nim stejně, jako proti každému týmu v extralize. Na začátku po přestupu do Příbrami tam byla lehká nervozita. Když jedu hrát do Ústí, tak se tam cítím jako doma. Mám tam hodně kamarádů, kteří fandí mně, a nebo proti, ale s nimi si to pak vyřídím (smích).

Co jste postupem do čtvrtfinále v Ostravě dokázali?

Dokázali jsme, že umíme hrát volejbal, že umíme hrát hezký a divácky atraktivní volejbal. Dokázali jsme, že patříme k osmi nejlepším celkům v Evropě. Za mě to byl super výsledek.

Jaké to bylo porazit Francii?

Stalo se nám, že jsme porazili Francii v jednom zápase hned dvakrát. Poprvé to byly neskutečné emoce a pak neskutečné zklamání. Soupeř si vzal challange, která ukázala, že se náš blok dotknul sítě. Museli jsme se oklepat a dál pokračovat v koncentrovaném výkonu. Klidně se to mohlo otočit a zápas jsme mohli ztratit. Jsem rád, že jsme to v hlavách ustáli. Věřil jsem ve výhru i přes to, co se stalo. Byli jsme silní a agresivní na ztrátě. Měli jsme v týmu Honzu Hadravu, který tam Francouze odstřeloval. Já jsem věřil do poslední chvíle, že tu koncovku zvládneme. Vítězství patří domácímu publiku, protože jsme si ho zasloužili společně. Byli neskuteční!

Nebyli Francouzi po utkání zaskočení a kyselí?

Potkal jsem se po tiskovce s nejlepším liberem na světě Grebennikovem a poprosil ho o dres. Bez problémů mi ho dal a pogratuloval mi ke skvělé hře. Zároveň mi popřál hodně štěstí v dalším průběhu šampionátu. Za mě je to skromný kluk, což mě u takové hvězdy světové třídy mile potěšilo. Přesně takové by ty největší osobnosti měli být.

Proč jste na překvapivý úspěch s olympijskými vítězi nedokázali navázat ve čtvrtfinále?

Je to jednoduché. Ještě nejsme tam, kde jsou světové týmy. Neumíme každý den předvést strop svého výkonu. Bohužel nám nešel servis, naopak Slovinci nás servisem zahnali do kouta a pak ubránili. Bohužel ještě nejsme tak vyspělý tým. Věřím, že do budoucna budeme ještě lépe připraveni.

Jak jste vnímali ten zájem o volejbal?

Tím, že se konalo u nás, tak to bylo o to lepší. Byl to volejbalový svátek. Psalo se o tom všude. Vrhá to krásné světlo na volejbal. Musíme toho zájmu využít. Dotáhnout do našeho sportu další lidi a dostat ho na ještě vyšší úroveň. Bylo důležité, že jsme to dotáhli takhle daleko, byla to skvělá reklama volejbalu.

Co říkáte před na letošní úroveň extraligové soutěže? Bude to lepší než předchozí roky?

Myslím si, že kvalita extraligy šla nahoru. Obávám se, že po covidu některé týmy ztratí z výkonnosti. První šestka bude kvalitní a našlapaná, každý může porazit každého. Budou tam tři týmy vzadu, které budou trochu ztrácet, ale ostatní zápasy budou zajímavé.

Kdo bude černým koněm?

To nevím. Nehrál jsem přípravné zápasy, nevím, jak jsou jednotlivé týmy poskládané. Neumím říct, možná Příbram, ta je na tom dobře. Uvidíme, to ukáže až čas.

Koho tipujete na titul?

V první čtyřce bude klasická sestava. Praha, Budějovice, Liberec a Karlovarsko. Nedokážu říct, kdo z nich bude nejlepší. Přál bych si, aby to byl náš tým, ale to se teprve ukáže. Uvidíme po konci sezony, jestli budu zklamaný nebo ne.

Kdo se může stát osobností extraligy v letošním ročníku?

Myslím, že třeba ti, co se podíleli na úspěchu reprezentace. Třeba mladíci Lukáš Vašina a Josef Polák. Jsou mladí, jde jim to, uvidíme, jak se vypořádají s tlakem. Osobně tipuji Lukáše Vašinu, který patřil k nejlepším útočníkům celého mistroství.

Autor: Jiří Šlaj