Dnes

  • Středa 5. října 2022
  • Svátek má Eliška

JIPky se v Ústeckém kraji rychle plní. Jsou na hraně. Kraj by uvítal pomoc Saska

18. 02. 2021

zdroj fota: ilustrační obrázek FN Motol

Ústecký kraj – Zatímco celosvětově počty nakažených klesají, v ČR je Pandemie nadále vážná. Počty nově nakažených neklesají a případy hospitalizovaných stoupají. Některé regiony jsou na hraně kapacit. V Ústeckém kraji například ve středu bylo volných už jen dvanáct lůžek na JIP.

Nemocnice v kraji se blíží svým limitům. Znovu se plní a jsou přetížené. Ze statistik vyplývá, že na konci ledna v nich bylo 375 hospitalizovaných s covidem, 12. února už to bylo 424 lidí, přičemž o tři dny později čísla vyskočila o třicet lidí. A počty dál stoupají. Přibývá opět lidí s vážným průběhem. V Ústeckém kraji je zatím rezerva lůžek, pohybuje se tak zhruba na 10 procentech, ale i tam jsou už některé JIP zaplněné. Nulu volných míst hlásili z Mostu, Chomutova a Děčína.

Kraj by uvítal německou pomoc, stát vyčkává

Na Ústecku by dokonce uvítali německou pomoc stejně jako v Karlových Varech, jenže podle mluvčího Ústeckého kraje Martina Volfa chce stát o pomoc požádat, až bude kapacita lůžek v Česku vyčerpaná. Kraj by ale rád požádal o pomoc dříve. „Byli bychom rádi, za Ústecký kraj, kdyby se vláda domluvila se svobodným státem Sasko, aby pacienti, vyžadujících tu intenzivní péči, mohli být převezeni do sousedního Německa, kousek za hranice, a aby nemuseli být převáženi, například, někam na Moravu,“ shrnul mluvčí kraje Martin Volf.

Náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý k tomu ale uvedl, že zahraniční pomoc bude aktivována až v případě naplnění 90 procent celkových kapacit v ČR. „Zahraniční pomoc má spíš symbolický význam, protože lůžek na JIP je třeba tisíce, a nabízeny jsou desítky nebo stovky,“ dodal k tomu ministr Blatný podle serveru iHned.cz.

Ladislav Dušek pak k celé problematice na tiskové konferenci pak připomněl,  že obecně je v únoru největší obsazenost nemocnic a větší nemocnost. Už při reprodukčním číslu odpovídajícím 1,2 hrozí podle modelů ÚZIS vyčerpání kapacit v Praze, Středočeském, Královéhradeckém, Karlovarském a Ústeckém kraji.

Šíření koronavirové epidemie v Česku se stále nedaří zpomalit. Koncem prvního měsíce letošního roku začaly denní počty nových případů v mezitýdenním srovnání opět stoupat.

Autor: ps