Dnes

  • Pátek 22. října 2021
  • Svátek má Sabina

Jídelníček SPD: zákon o hmotné nouzi a zachování české koruny. „Trápí mě klesající úroveň školství,“ napsal kandidát Zdeněk Kettner

06. 10. 2021

zdroj fota: FB Zdeňka Kettnera

Ústecký kraj – Internetový portál Naseustecko.cz oslovil kandidáty politických subjektů, které se ucházejí o hlasy voličů v blížících se volbách do Poslanecké sněmovny. Své postoje a názory nám zaslal Zdeněk Kettner, který je na kandidátce SPD v Ústeckém kraji na druhém místě.

„Velice mě trápí klesající úroveň školství v posledních desetiletích. K řešení je zde opravdu celá řada témat,“ nakousl téma vzdělávání povoláním pedagog Zdeněk Kettner.

Jaká témata jsou zatím pro SPD ve volbách stěžejní a dostali se do veřejného prostoru?

SPD v kampani mluví o tématech, která se snažíme dlouhodobě prosazovat v Poslanecké sněmovně. Prezentujeme občanům naši novelu zákona o hmotné nouzi, kterou chceme ukončit rozhazování sociálních dávek nepřizpůsobivým, hovoříme o nepřijetí Eura, zestátnění exekutorů, přímé demokracii, migraci apod. Pokud bych měl uvést téma, které díky našim jarmarkům rezonuje celou opravdu republikou, tak je to podpora českých potravin a soběstačnost v základních potravinách, které lze produkovat na území ČR.

Na co se budete zaměřovat v poslední části kampaně?

Budeme pokračovat v kontaktní kampani v městech Ústeckého kraje, ve kterých nás můžete vidět u petičních stánků např. s peticemi za uznávání protilátek proti covidu nebo za zachování České koruny. Snažíme se i prezentovat na sociálních sítích.

Jak lidé reagují na kamion SPD a Český jarmark. Jaký je o ně zájem?

Obě tyto stěžejní akce naší kampaně plní očekávání. Díky jarmarku SPD se nám podařilo rozpoutat celospolečenskou debatu na téma českých potravin. Kamion SPD je rovněž těžko přehlédnutelný.

Jak hodnotíte prozatím předvolební průzkumy a jak moc je berete vážně?

Průzkumy veřejného mínění nepřeceňujeme. Myslím si však, že dokáží zachytit určité trendy podpory jednotlivých stran, takže o nich samozřejmě máme přehled. Nejpřesnější volební průzkum nás čeká 8. a 9. října. 

S jakým výsledkem voleb byste byli spokojeni?

ČTĚTE TAKÉ
“Šeptanda” se potvrdila. Babiš si věří. V Ústeckém kraji vyzve Bartoše a Krejzu

Našim primárním cílem je dvouciferný výsledek. Při setkávání s občany cítíme velkou podporu a já osobně věřím, že SPD má šanci být v příští vládě. Bude to však těsné a potřebujeme každý hlas!

Pokud byste se dostal do PS, co byste chtěl změnit?

Více jak dvacet let pracuji jako učitel a ve sněmovně se budu nejvíce soustředit na téma školství. Velice mě trápí jeho klesající úroveň v posledních desetiletích. K řešení je zde opravdu celá řada témat. Namátkou zavedení pevných učebních osnov pro základní a střední školy, ukončení vlivu politických a genderových neziskovek na české žáky a studenty či to, aby školství dokázalo reflektovat potřeby pracovního trhu. Dnes zoufale chybí lékaři, absolventi technických vysokých škol, nebo učebních oborů. Naopak dokážeme doslova chrlit vysokoškoláky z humanitních studií, kteří pak těžce hledají uplatnění.

Až rozdají voliči karty, s kým si neumíte představit případnou spolupráci?

Samozřejmě, že koalice se dělají po volbách a rozhodující bude, jak silné karty dostaneme od voličů. Jsem vsak zvyklý být upřímný. Jednoznačně vylučuji vládní spolupráci s Piráty a nedokážu si ji představit ani s koalicí SPOLU. Naopak je naším cílem, aby tyto strany nebyly v příští vládě! Z mé odpovědi je tedy čtenářům jasné, s kým si naopak vládní spolupráci představit dokážu.

Co trápí Ústecký kraj nejvíce? Zkuste navrhnout řešení Vámi vybraného problému?

Ústecký kraj má bohužel celou řadu zásadních problémů. Existenci vyloučených lokalit chceme řešit zákonem o sociálním bydlení, který ukončí nesmyslně vysoké státní příspěvky obchodníkům s chudobou. Naši novelu zákona o hmotné nouzi jsem zmínil již v první otázce. Dále potřebujeme, aby lidé s přidanou hodnotou neodcházeli z Ústeckého kraje. To je samozřejmě běh na dlouhou trať, ale začali bychom s daňovým zvýhodněním firem, které zde sídlí, nebo pobídkami pro nedostatkové profese jako jsou lékaři, zubaři a podobně.

Autor: Jiří Šlaj