Dnes

  • Pondělí 28. listopadu 2022
  • Svátek má René

Jednání o směřování NATO v Bruselu. „Není důvod nevěřit Spojeným státům,“ uvedl poslanec Růžička

22. 06. 2021

zdroj fota: oficiální profil Pavla Růžičky

Praha – V České televizi se debatovalo o summitu NATO, který se koná v hlavní evropské metropoli v Bruselu a na klání Česko zastupuje prezident Miloš Zeman. Do studia přišel diskutovat i člen výboru pro obranu a bývalý aktivní voják Pavel Růžička z hnutí ANO.

O jakých tématech mluvil poslanec za Ústecký kraj?

O rozpočtu ministerstva obrany

(Česko nesplňuje závazek 2 % HDP výdajů na obranu, pozn. autora)

„Chceme stabilizovat rozpočet ministerstva obrany. Nikdo nemohl předvídat, že nastane situace s covidem, že výdaje státu budou abnormálně vysoké. Někde se ty peníze ušetřit musí. Od roku 2014 máme stoprocentní nárůst výdajů na obranu. Musíme se k tomu dobrat postupně. Jsme sedmý v žebříčku NATO, kteří dávají plynule peníze do obrany, to je úspěch. Nevím, jak by občané reagovali na vyšší výdaje pro armády. Třeba na úkor učitelů nebo dalších profesních skupin. Musíme to vybalancovat, co je únosné a co ne. Z fleku bych vám dokázal změnit koncepci bojových vozidel pěchoty, nechám sto třicet pásů, zbytek dám na kovovou platformu a ušetřím deset miliard. Co tím chci říct? Že lze diskutovat nad tím, jakým způsobem si armáda se snížením rozpočtu poradí tak, aby nebyla narušená koncepce výstavby Armády České republiky. Věřím, že Ministerstvo obrany si s tímto problémem poradí.

Kondice NATO

Myslím si, že je ve velice dobré kondici. Když se kouknu na stav naší armády za posledních deset let, je tam vidět obrovský kus práce a toho, co se vojáci naučili a jak došlo k obměně výzbroje a výstroje. Naučili se to na zahraničních misích. Jsme rovnocennými partnery pro ostatní členy Aliance. Někdy jsme i lepší. Evropa musí věřit Spojeným státům. Já jsem se o tom zase přesvědčil, když jsme byli s Výborem pro obranu v Pentagonu na jednání. Jednali jsme tam i o Afghánistánu.

O správnosti vedení války v Afghánistánu

Zpětně něco hodnotit je jednoduché. Když tam byla vyslána Armáda ČR, tak tam šla plnit jasně stanovený úkol, který vyplýval z problémů tehdejší doby. Nikdo nedokáže říci, jak by se situace v Afghánistánu vyvíjela bez účasti koaličních vojsk.

Vojska by tam měla zůstat, to jsme říkali i dva roky zpátky v Pentagonu. NATO je ale kolektivní orgán, a pokud se rozhodne o stahování, je nutné to respektovat.

O politické podpoře operace

Já bych vám nikdy neřekl, že to za to nestálo. Každá taková akce má politickou podporu, protože vojáky jsme tam poslaly my, poslanci Parlamentu ČR. Vůči vojákům, kteří tam padli a k jejich úctě, to za to určitě stálo.

Stupňuje NATO napětí s Ruskem?

Kompenzuje ho. Kumulace vojsk u ukrajinských hranic není běžná věc. Myslím, že tam bylo nasazeno několik desítek tisíc vojáků. Štěstí přeje připraveným. Aliance se zachovala správně, nemám k tomu více co říct, já bych to nezpochybňoval.

Autor: Jiří Šlaj