Dnes

  • Sobota 25. září 2021
  • Svátek má Zlata

Jak radní spasil Roudnici. Ze svého zaplatil majitelce pozemků. Obchvat města už je v provozu

08. 09. 2021

zdroj fota: ilustrační snímek (pixabay.com)

Roudnice – Čtyřicet let. Tak dlouho čekala Roudnice nad Labem na obchvat města z jižní strany, který by odklonil dopravu z centra. Stavbou došlo k napojení na dálnici D8 a řidiči se tak vyhnou průjezdu historickým jádrem. Investici financovala z velké části Evropská unie a stát. Ústecký kraj poskytl 102 milionů korun. Největší komplikací byl výkup pozemků.

Důvod dlouhého čekání řipské metropole byly především komplikace s výkupem pozemků. I proto se poprvé stavaři mohli pustit do práce až v červenci roku 2019. „Výkup značně zkomplikoval přípravu. Nakonec jeden z radních ze svého zaplatil majitelce, která nechtěla prodat šest metrů čtverečních,“ uvedl pro ČT starosta Roudnice František Padělek.

Před stavbou probíhal na místě záchranný archeologický výzkum. Během něho byly objeveny hroby a artefakty ze starší doby bronzové a období eneolitu. „Výzkum pozdržel a finančně prodražil realizaci stavby o téměř 60 milionů korun. Zcela bude stavba dokončena v průběhu měsíce října, kdy dojde k výsadbě stromů, keřů a trávy. Ústecký kraj stavba stála necelých 102 milionů korun,“ uvedl v oficiální tiskové správě radní pro oblast majetku a investic Tomáš Rieger.

Obchvat města z jižní strany by měl odvést automobily z centra města. „Očekáváme, že intenzita dopravy klesne o zhruba 30 procent, zmizí problémy s praskajícími domy, hlučností, ubyde nákladních aut,“ řekl České televizi starosta Roudnice.

Na slavnostním zahájení nechyběl premiér ČR Andrej Babiš, který se vyjádřil k dalším plánovaným stavebním pracím. „Dokončíme letos další zásadní stavbu – kompletní rekonstrukci D1. Rozhýbali jsme výstavbu dálnic a silnic 1. třídy. V letošním roce zprovozníme celkem 46,5 km nových dálnic a zahájíme dalších téměř 46 km nových dálničních úsek,“ prozradil premiér.

Finance na stavbu poskytla z velké části Evropská unie. Z 435 milionů, které bylo potřeba sehnat, činila dotace z EU 315 milionů. Necelých dvacet milionů poskytl stát, zbytek Ústecký kraj. Řidiči projedou na cestě čtyři kruhové křižovatky, čtyři mosty a dvě protihlukové stěny. Trasa dlouhá 3,5 kilometru vede jižní stranou od města na převážně zemědělských pozemcích.

ČTĚTE TAKÉ
Novinky z kraje: V Libochovicích se točí "sexy" Nebezpečné známosti. Školy obdrží nové antigenní testy

Takhle to vypadalo na staveništi zhruba před rokem.

Zdroj: Facebook Eurovia 

„Pro obyvatele Roudnice nad Labem a přilehlého okolí je to skvělá zpráva. Věřím, že se uleví intenzitě dopravy v centru města. Nová komunikace přináší plynulejší a bezpečnější napojení Roudnice nad Labem na dálnici D8. Ústecký kraj bude i nadále pokračovat v realizaci investic do silniční infrastruktury, rádi bychom ulevili od tranzitní dopravy i dalším městům,“ uvedl v tiskové zprávě Ústeckého kraje hejtman Jan Schiller.

Nová komunikace u města Roudnice nad Labem

celková délka: 3 531 km

Cena stavby: 435 236 074 Kč

Termín realizace: 2019–2021

Hlavní parametry stavby

Délka trasy Nové komunikace: 3.006 m

Počet křižovatek: 4 (3 na hlavní trase)

Počet mostů: 4

Zdi protihlukové: 2 (délka 220 m)

Zdroj: tisková zpráva Ústeckého kraje

Autor: Jiří Šlaj