Dnes

  • Pátek 22. října 2021
  • Svátek má Sabina

„Jak dlouho by asi tenkrát stavěli starou Prahu, kdyby tehdy platil stavební zákon?“ ptá se poslanec Krejza. S Piráty navrhují digitalizaci a zrychlení!

07. 11. 2020

Praha, Litoměřice – Projednávání nového stavebního zákona na půdě Poslanecké sněmovny přineslo řadu výtek opozice. K tématu se vyjádřil i politik v dresu ODS Karel Krejza, vyjádřil nesouhlasné stanovisko s vytvořením nového úřadu. Podle jeho názoru se úplným odstraněním závazných stanovisek ohrozí principy ochrany zájmů třetích stran, i když jsou mnohdy nepříjemné. Pirátská strana by šla cestou severských zemí a podpořila digitalizaci.

Krejza by byl pro, aby se návrh upravil. „Zrychlit stavební řízení je naprosto nutné. Já bych ale šel cestou digitalizace se závaznými termíny, jedním koordinovaným stanoviskem a zrychlením odvolacího procesu. To splňuje návrh kolegy Martina Kupky,“ napsal na svém oficiálním profilu na Facebooku.

Stavební zákon v navrhované podobě leží v žaludku i Pirátům. Ústy svého lídra vyjádřili řadu pochybností. „I s dalšími opozičními stranami se usilovně věnujeme stavebnímu zákonu už přes dva roky,“ napsal předseda Bartoš. Zlepšovák obsahuje zrychlení procesu, digitalizaci map a kratší termíny. Inspirací pro Piráty byla Skandinávie, kde to již řadu let funguje v praxi. „Vláda jde bohužel se svým návrhem přesně proti tomuto trendu,“ upozornil Bartoš.

Zrychlení se nekoná

Lehko se to řekne, ale těžko udělá. Smyslem nového stavebního zákona mělo být podle nejsilnější opoziční strany zrychlení a zjednodušení výstavby. „To se ale bohužel nestalo. Vládní legislativa naopak přináší jen další chaos, což potvrzují i nezávislí experti,“ tvrdí Bartoš. Podle Pirátů navíc vládní koalice nerespektuje svá vlastní pravidla. Co Bartošovi a spol vadí? „Sepsání zákona bylo zadáno advokátní kanceláři, která mimo jiné zastupuje developery. Třešničkou na dortu je pak projednávání takto zásadní legislativy během nouzového stavu, a to bez přítomnosti ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové, která za zákonem stojí,“ doplnil lídr Pirátů.

ČTĚTE TAKÉ
Z interních zdrojů: Nejde jen o Bartoše. Babišova kandidatura na Ústecku má i další důvody

 

Autor: