Dnes

  • Sobota 10. prosince 2022
  • Svátek má Julie

Jak čelit sexuálnímu nátlaku v MHD? Studie navrhuje oddělené vozy pro muže a ženy

26. 08. 2021

zdroj fota: ilustrační snímek (pixabay.com)

Praha – Z průzkumu společnosti Focus vyplývá, že každá třetí žena zažila v hromadné dopravě sexuální obtěžování. Podobnou zkušenost má každý desátý muž. Studie, kterou zadal Úřad vlády ČR, otevírá problematiku společného cestování a jeho úskalí. Podle veřejnosti lze situaci zlepšit pomocí mobilní aplikace k hlášení sexuálního obtěžování, zavedením dopravní policie a samostatným kupé se speciální sekcí pro ženy či muže.

Umíte si představit, že budou speciální vozy jen pro muže a ženy, aby se čelilo možnosti vyvíjení nevhodného sexuálního nátlaku? Takový recept nabídla oslovená veřejnost v rámci průzkumu společnosti Focus, který si zadal Úřad vlády.

Výsledky studie jsou alarmující. Mezi nejčastější prohřešky při cestování v hromadné dopravě patří obtěžující poznámky, bezdůvodné vstupování do intimní zóny, osahávání či pokusy o líbání. „Sexuální obtěžování ve veřejné dopravě zažila každá třetí žena v Česku. Podobnou zkušenost má každý desátý muž,“ uvedla tisková zpráva Úřadu vlády.

Při vzniku krizové situace by cestující uvítali možnost použít nouzové tlačítko, které by přivolalo pomoc. Bezpečněji by se cítili i s větším zapojením policie zejména ve večerních a nočních hodinách.

„Poprvé máme k dispozici data, která popisují zkušenosti české veřejnosti se sexuálním obtěžováním ve veřejné dopravě. Zaměřili jsme se na oblast, kterou se dosavadní výzkumy sexuálního obtěžování v ČR zatím nezabývaly. Ukázalo se, že před projevy sexuálního obtěžování ve veřejné dopravě se necítí bezpečně každá čtvrtá žena,“ říká Helena Válková, zmocněnkyně vlády pro lidská práva.

Pociťování obav o svou bezpečnost odráží také odlišné zkušenosti. „Zatímco každá třetí žena se při cestování ve veřejné dopravě v Česku stala obětí sexuálního obtěžování (35 %), stejnou zkušenost má každý desátý muž (10 %),“ představuje hlavní výstupy výzkumu Radan Šafařík, ředitel Odboru rovnosti žen a mužů Úřadu vlády.

Že se vám to nestalo? Bohužel čísla z provedeného výzkumu převyšují zkušenosti z ostatních států Evropské unie, kde byl podobný výzkum proveden. „S nevítanými pokusy o hlazení, líbání či fyzické sblížení se setkalo 20 % cestujících, s veřejným sebeukájením v dopravě 19 % cestujících, 8 % cestujících bylo donuceno k ukojení rukou nebo jinou částí těla a 6 % cestujících bylo donuceno násilím k sexu či se setkalo s pokusem o sexuální styk nátlakem,“ doplňuje Radan Šafařík. Podle výzkumu se s většinou z uvedených typů sexuálního obtěžování či násilí ve veřejné dopravě výrazně častěji setkaly ženy.

„Nejvíce dotázaných by ocenilo nouzová tlačítka na přivolání obsluhy (66 %), větší zapojení policie do kontroly veřejného pořádku a bezpečnosti cestujících zejména ve večerních a nočních hodinách (54 %) a školení řidičů a řidiček/průvodčích zaměřené na jejich schopnosti reagovat na případy sexuálního obtěžování (48 %),“ uvádí Helena Válková.

Zároveň dodává, že by podle české veřejnosti mohla pomoct také mobilní aplikace k hlášení sexuálního obtěžování, zavedení dopravní policie, možnost vystoupit mimo zastávky v nočních hodinách nebo například samostatná kupé či speciální sekce pro ženy či muže.

Autor: Jiří Šlaj