Dnes

  • Pátek 25. června 2021
  • Svátek má Ivan

„Já vlastně nevím co chceme,“ řekla nám demonstrantka proti Uhelné komisi. Havlíček má raději ochranku

04. 12. 2020

Zdroj foto: koláž autora

Praha – V boji za lepší klima se rozhodli mladí aktivisté demonstrovat před úřady klíčových ministerstev. Chtějí dát najevo Uhelné komisi, aby se přiklonila k co nejrychlejšímu ukončení těžby a spalování uhlí. V případě posunutí verdiktu o další termín jsou ochotni od demonstrací neupustit. Komise zasedá v pátek, výsledky jednání zatím nejsou známé.

„Obsadili“ Ministerstvo životního prostředí, rozbili stany před resortem dopravy a průmyslu. Nepočetná skupinka se usídlila před Úřadem vlády. Tuto trojici státních úřadů si vybrali pro své vyjádření odmítavého postoje. Chtějí na sebe upozornit, chtějí podle svých slov přitáhnout mediální pozornost k tématu ukončení těžby uhlí. Jsou odhodlaní neodejít, dokud nebude rozhodnuto. Ven do tisku prosákly informace, že ministra Havlíčka začala hlídat policie. Důvod neprozradil, což nahrává dalším spekulacím.

Chtěl by někdo z aktivistů sáhnout po násilí? „To naprosto odmítáme, je to nesmysl. Nemůžeme zaručit, že to někdo neudělal, ale určitě nikdo z nás,“ svěřila se dívka, která přišla podpořit protesty proti další těžbě uhlí.

Některé aktivisty před sídlem resortu dopravy a průmyslu zpovídala redakce Naseustecko.cz. Je zima, pražské chodníky pokrývá sníh, ale mladí aktivisté mají postavené stany a nehodlají jen tak odejít. Skupinka chlapců patřící k odpůrcům těžby uhlí si krátí čas hraním fotbálku. Paní z Ministerstva obchodu a průmyslu, které skončila pracovní doba a jde domů z práce kroutí hlavou. „Já nevím, co blázní,“ prohlásila pro Naseustecko.cz.

Co vůbec tedy mladí demonstranti chtějí?

„Já to neumím dobře formulovat, zkuste se zeptat někoho jiného,“ prohlásila oslovená slečna. Mnoho z nich jsou věkem ještě mladí, že těžko formulují své myšlenky. „Jsme tu proto, aby se o problému mluvilo. Je nám jasné, že Uhelná komise je pouze poradní orgán, ale i tak chceme, aby viděli, že nám to není jedno,“ prohlásil jeden z mladých demonstrantů. Ve hře jsou stále tři termíny ukončení těžby, pro který bude komise hlasovat, to není jasné. Většina odhadů hovoří o roku 2038. To ale aktivistům nevoní. „Jsme pro nejrychlejší ukončení těžby uhlí, spalováním vznikají škodliviny. Bohužel je ve hře i politika a ekonomické zájmy určitých firem a lobbistů,“ pronesl aktivista.

Autor: