Dnes

  • Pátek 9. prosince 2022
  • Svátek má Vratislav

Interpelace dala věci ho pohybu. V Soutěskách jede kácení na plno 

18. 02. 2021

wiki

Přestože situace v turisticky atraktivních Soutěskách v Národním parku České Švýcarsko vypadala ještě začátkem roku nelichotivě, správa parku započala na konci minulého týdne s odstraňováním nebezpečných odumřelých smrků. Ačkoli stále není jisté, zda se podaří tuto přírodní atrakci zprovoznit do začátku sezony, ledy se hnuly a podle informací redakce na to měla vliv také interpelace poslance Karly Krejzy (ODS) adresovaná ministru životního prostředí Richardu Brabcovi. Krejza v ní upozorňoval, že případě trvalého uzavření dojde k podvázání cestovního ruchu s přesahem na celý Ústecký kraj.

Právě ministr Brabec odpovídal v polovině ledna Krejzovi, že není jisté, zda se podaří situaci vyřešit a soutěsky znovuotevřít do začátku sezony a svaloval vinu i na přísnou právní legislativu vztahující se na oblast první zóny Národního parku a na zhoršenou bezpečnostní situaci.

více zde: Krejzova interpelace budí rozruch v Českém-Švýcarsku. Ministr potvrdil, že znovuotevření soutěsek je nejisté

Jak informovala o víkendu Česká televize v krátké reportáži, kácení se rozběhlo ve velkém a k zemi musí cca 300 stromů v těžko přístupném terénu. Některé pokácené stromy zůstávají volně ležet, jiné padají do koryta řeky, proto je vstup do Edmundovy i Divoké soutěsky turistům stále zakázán a místo hlídá hlídka.

„ Budu velmi rád, pokud se kácení stihne včas ukončit a v dubnu se otevřou bezpečné Soutěsky. Minulá sezóna už byla kvůli covidu pro podnikatele hubenější a nyní, když je podvázáno cestování ven i dovnitř republiky, nebudeme přece zavírat jednu z nejkrásnějších přírodních atrakcí. Vždyť to negeneruje jen zisk obci Hřensko, ale všem podnikatelům v oblasti turismu v celém okolí,“ uvedl pro NU Karel Krejza.

Ve věci se výrazně začal od poloviny ledna angažovat ministr Brabec a starosta Hřenska Zdeněk Pánek, který Správě nabídl pomoc při odstraňování stromů z koryta řeky Kamenice. „V prostoru nad plavbou těch pramic, ty náklady, které tam budou vynaloženy, hradí obec. Odhaduji, že celá tato záležitost bude Hřensko stát přes milion korun,“ potvrdil pro ČRo místostarosta Robert Mareš z hnutí Soutěsky – věc veřejná, věc neprodejná.

 

Autor: