Dnes

  • Čtvrtek 8. prosince 2022
  • Svátek má Květoslava

Hygieně chybí trasovači, kraj je proškolí. Do akce jdou pomáhat příslušníci Armády ČR

06. 11. 2020

Ústecko – Pravidelné zasedání krizového štábu Ústeckého kraje přineslo další opatření proti šíření nového typu koronaviru. Pod taktovkou Oldřicha Bubeníčka vystoupila ředitelka krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková. Aktuální informace o stavu kapacity lůžek přednesl Krajský koordinátor intenzivní péče Josef Škola. Akce se zúčastnil i budoucí hejtman a poslanec za ANO Jan Schiller.

Vzhledem k vzrůstajícímu počtu nemocných mezi pracovníky na hygienické stanici se Ústecký kraj rozhodl proškolit své úředníky, aby mohli vypomáhat s trasováním. Osm noviců se zapojí do telefonátů lidem, kteří měli kontakt s nakaženým pacientem s koronavirem. V rámci režimu home-office budou s trasováním pomáhat i policisté a občanští zaměstnanci.

Lůžka se rychle plní

Na téma stavu kapacity lůžek vystoupil Josef Škola. Zmapoval současnou situaci a přednesl své závěry vedení Krizového štábu Ústeckého kraje. Podle koordinátora intenzivní péče je v tuto chvíli kapacita stále dostačující, ale rychle se plní, plicních ventilátorů je dostatek. Novinkou je každodenní funkčnost odběrových míst, přibylo nové v Kadani. Další novotou je mobilní odběrový tým, který je k dispozici pro potřebné výjezdy. V jeho kompetenci bude zajistit dezinfekci prostorů na vyžádání. Jeden mobilní tým má na starost nemocnice v Teplicích, druhý Hasičský záchranný sbor Ústeckého kraje.

Usnesení krizového štábu

Z jednání štábu vyplývá, že Ústecký kraj finančně podpoří dobrovolníky. Schválil příspěvek ve výši 50 tisíc korun na pohonné hmoty pro Krajské koordinační centrum dobrovolnické pomoci v Ústí nad Labem. Dále se usnesl, že zajistí nákup ochranných obleků. Sloužit by měly k doplnění setů pro sociální služby, které si zažádají při případném plošném výskytu koronaviru.

Pomoc armády

Podle údajů Ministerstva zdravotnictví přibylo v den státního svátku nových 813 případů. Počet pacientů, kteří zemřeli v důsledku koronakrize překročil v Ústeckém kraji hranici dvou set. Na výpomoc v Podbořanech bylo nasazeno dvanáct příslušníků Armády ČR. V Jirkově v sociálních zařízení by jich potřebovali dvacet. O jejich nasazení rozhodne generální štáb. Podle informací krajského úřadu svůj výkon služeb zvládají policisté bez omezení.

Autor: