Dnes

  • Pátek 20. ledna 2023
  • Svátek má Ilona

Hurá do školy. Školní rok začne pro žáky testováním na covid

01. 09. 2021

zdroj fota ilustrační obrázek (pixabay.com)

Ústecký kraj – Datum úvodního školního dne připadlo v letošním roce přesně na prvního září. Po loňském „nabouraném“ vzdělávání se žáci mohou těšit na své spolužáky a doufat, že stráví ve škole více času. To by jim měla zajistit přijatá opatření ministerstva zdravotnictví, která kladou důraz na trojí testování.

Tradiční obrázek návratu dětí do škol poznamenala situace kolem světové pandemie koronaviru. Hned první den ve škole čeká na žáky písemka z matematiky, ale test na přítomnost viru covid v těle. „Do lavic poprvé usedne kolem 110 300 prvňáků, tedy asi o 1700 víc než loni,“ uvedla ČTK. Fungování vzdělávacích institucí by se mělo podřídit nebezpečí nákazy. Zavedena jsou přísnější hygienická opatření. Žáci a učitelé mají povinnost používat dezinfekci na ruce a pokud to situace dovolí, častěji větrat. Na chodbách či v šatnách budou navíc povinné roušky, o jejich zrušení bude ministerstvo zdravotnictví uvažovat v případě, že se nebude vývoj pandemie vymykat kontrole.

Ještě před zahájením školního roku ve třídách se musí děti povinně otestovat. Ti, kteří test nepodstoupí, budou muset nosit ochranu dýchacích cest i během vyučování. Jak bylo avizováno v pokynech ministerstva zdravotnictví, neotestované děti se nebudou aktivně účastnit hodin tělesné výchovy. Zapovězený pro ně bude i zpěv. V případě, že dojde k neuposlechnutí nařízení, budou žáci odkázáni na distanční výuku.

„Podle předsedy Unie školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka jsou školy na zahájení školního roku dobře připravené. Jak řekl ČTK, návod k opatřením od ministerstev zdravotnictví a školství i testy na covid-19 dostaly včas. Nepředpokládá proto žádný velký problém,“ zvedla ČTK.

Pokyny pro zahájení školního roku mají zabezpečit hladký průběh vzdělávání. Politici napříč spektrem se shodli, že není možné opakovat průběh loňského školního roku.

Autor: Jiří Šlaj