Dnes

  • Středa 5. října 2022
  • Svátek má Eliška

Hrozí odliv turistů. Pravčická brána a oblíbené lodičky v Hřensku nejsou zatím bezpečné

22. 08. 2022

zdroj fota: ilustrativní obrázek pixabay.com

Ústecký kraj – Oblíbené lodičky v soutěskách říčky Kamenice v Hřensku nejsou po ničivém požáru ještě bezpečné. Provoz proto zatím nemůže být obnoven. Právě soutěsky a Pravčická brána jsou největšími atrakcemi pro turisty v regionu.„Nejnavštěvovanější lokality parku jsou zároveň ty nejpostiženější požárem,“ uvedl Richard Nagel ze správy parku.

Národní park lokalitu po požáru převzal od hasičů minulý pátek. Od té doby ve spolupráci s dobrovolnými a profesionálními hasiči kontrolují strážci požářiště. „Bohužel musím říci, že se objevují stále nová zahoření, je to komplikované s hašením v nepřístupném terénu,“ uvedl s tím, že v členitém skalnatém terénu je vysoké riziko zřícení skal, pádu odumřelých nebo uhořelých stromů. Nyní se dle jeho slov zaměřují na silnici z Hřenska na Mezní Louku tak, aby mohla být co nejdříve otevřena i pro běžné návštěvníky, což by mohlo být od září.

Situace v soutěskách je ale stále nebezpečná. „Děláme všechno pro to, aby místo mohlo být otevřeno co nejdříve. Na monitoring nasadíme i drony, protože jsou tam místa, kam se nelze dostat po zemi,“ řekl Nagel. V druhé vlně po otevření cesty mezi Hřenskem a Mezní Loukou přijde na řadu cesta od Hřenska na Pravčickou bránu.

České Švýcarsko je oblíbené pro turisty zejména za Pravčickou bránu a pro lodičky v Hřensku. Z hlediska uzavření turistických míst může hrozit odliv až poloviny turistů.

Autor: redakce