Dnes

  • Čtvrtek 8. prosince 2022
  • Svátek má Květoslava

Hra nervů začíná dneškem: Lounská vagonka snížila mzdy na 50%, hodlá přinutit zaměstnance k výpovědi 

23. 09. 2020

Firma TSS, spadající do portfolia bratří Šuškových, která začátkem června převzala lounskou vagonku, přestala dodržovat dohody. Pro stovky zaměstnanců to v podstatě znamená, že jsou nuceni trávit pracovní dobu doma za 80% mzdy. Situace je však o to horší, že nyní nový vlastník sáhl ke krácení mezd na polovinu, a začíná tak hra nervů o to, kdo dá první výpověď. Ve hře je totiž odstupné v řádu několika platů.

TSS v oznámení z konce ledna o prodeji závodu přislíbila, že nebude docházet k ukončování pracovněprávních poměru zaměstnanců, rovněž práva zaměstnanců měla být automaticky převedena na společnost od bývalého vlastníka a jejich přechod neměl být spojen s žádnými nepříznivými sociálními důsledky. Navíc bylo zaručeno, že se dodrží kolektivní smlouva.

Jenže už na konci srpna ukončila vagonka činnost a většinu svých zaměstnanců poslala na překážky v práci na straně zaměstnavatele z důvodu poklesu odbytu. Lidský výpadek pak nahradila levnějšími agenturními pracovníky. Počínaje dnešním dnem se ve vagonce ale začali zaměstnancům hromadně měnit mzdové výměry na polovinu původních mezd.

„ Tak to víte, šel jsem s platem o půlku dolů, tady to mám černé na bílém. Ale já prostě nedám výpověď, mám nárok na odstupné. Není to moje vina, že vedení neumí sehnat zakázky,“ líčí redakci muž, který působí ve fabrice desítky let od vyučení, nicméně si přál zůstat v anonymitě.

Skutečnost, že ještě nějaké peníze doma drženým zaměstnancům přicházely, mohl způsobit i program Ministerstva práce s názvem Antivirus, který vláda prodloužila až do konce října. Na emaily redakce nikdo z vedení TSS nereagoval, a tak není jisté, zda se firma do programu zapojila. Nicméně podle stanovených kritérií na to firma TSS má nárok.

„Na čerpání měl nárok každý zaměstnavatel, která striktně dodržuje zákoník práce, jehož zaměstnanci nesmí být ve výpovědní lhůtě a nesmí jim být dána výpověď. Rovněž se musí pohybovat v podnikové sféře a jeho zaměstnanci se musí účastnit nemocenského a důchodového pojištění,“ uvádí se na stránkách MPSV

Ústecký kraj patří ve statistikách nezaměstnanosti dlouhodobě k nejvyšším a právě na Lounsku atakoval počet lidí bez práce 5%. Pokud dojde k uzavření Lounské Vagonky, ztratím tím okres další stovky míst.

Autor: Jan Blažek