Dnes

  • Sobota 25. září 2021
  • Svátek má Zlata

Hnutí ANO stoupá, mezi vyzyvateli je nejvýraznější koalice SPOLU. Za měsíc se rozjedou televizní spoty

20. 08. 2021

zdroj fota: ilustrační snímek (pixabay.com)

Ústecký kraj – Pokud by se volby konaly v srpnovém termínu, vyhrálo by je podle průzkumu veřejného mínění agentury STEM hnutí ANO. Na druhém místě, ale s výraznou ztrátou, je aktuálně koalice SPOLU. Ani změna zaměření kampaně nepřinesla lepší zisky pro další koalici Pirátů a STAN, která se propadla pod hranici dvaceti procent.

Kromě informace, jak si jednotlivé politické subjekty vedou v voličů, dnes úřady dokončí proces registrace kandidátních listin pro nadcházející volby do Poslanecké sněmovny. Úřady prověřují, zda strana hnutí splnily všechny zákonné požadavky. Pokud ne, nemohou se ucházet o hlasy voličů. Oproti posledním parlamentním volbám nastal úbytek kandidátek, letos jich požádalo o registraci 22, v minulých volbách šlo o počet 31.

Ústecký kraj nabízí voličům 17 uskupení. Pravá televizní kampaň se rozjede 22. září, kdy dostanou kandidující subjekty prostor ve veřejnoprávním prostoru.

Babiš, Bartoš, Krejza

Výsledky dalšího předvolebního průzkumu zveřejnila agentura STEM. V srpnu podle výsledků posbíralo nejvíce hnutí ANO. Za ně v Ústeckém kraji kandiduje premiér Babiš, který má v kraji jako bývalý majitel holdingu Agrofert silné postavení. Při své kontaktní kampani objíždí jednotlivá místa a podepisuje svou publikaci Sdílejte, než to zakážou. Druhé místo patří koalici SPOLU, kde je jedničkou v Ústeckém kraji poslanec Parlamentu České republiky Karel Krejza. Třetí s větším odstupem je koalice Pirátů a STAN, kde bude usilovat o hlasy voličů z pozice lídra Ivan Bartoš.

Podle průzkumu by se z dvojciferného výsledku mohla těšit SPD. Ta by získala 11,2 procenta. Další strany už se pohybují kolem magické hranice pěti procent. KSČM by měla 5,8 procenta hlasů a měla by své poslance, naopak propadákem by skončila volební kampaň ČSSD, které model přisoudil 4,6 procenta.

ČTĚTE TAKÉ
Bývalý voják Růžička: „Věřím, že se to vyšetří. Jsem alergický na zesměšňování Česka z pozice síly“

Zajímavé je srovnání minulého volebního modelu STEM a Mark, který se uskutečnil dva měsíce zpátky. Oproti němu si polepšilo hnutí ANO o tři procenta. Piráti a STAN byli v červnovém modelu STEM druzí s 24,1 procenta a Spolu třetí se 17,4 procenta. Přes pět procent by se v červnu dostala ještě SPD, ČSSD, KSČM a Přísaha. Té srpnový model STEM přisoudil 3,3 procenta, 3,1 procenta by měla společná kandidátka Trikolory, Svobodných a Soukromníků.

Volby se uskuteční 8. a 9. října.

Autor: Jiří Šlaj