Dnes

  • Středa 29. června 2022
  • Svátek má Petr a Pavel

Hejtman na tiskovce: Jsme na katastrofickém scénáři, kopírujeme jiné kraje

16. 03. 2021

redakce


Očkování, přeplněnost nemocnic a únava. Tyto tři atributy Ústecký kraj dlouhodobě provázejí. S nástupem očkování a testování měla přijít jakási úleva a naděje, ale pokles nemocných není natolik rychlý, jak bylo předpokládáno. Takové jsou závěry tiskové konference pořádané v pondělí.

Pondělní tiskové konference se zúčastnili krizového štábu kraje hejtman Jan Schiller, Aleš Chodacki, krajský koordinátor pro vakcinaci v Ústeckém kraji proti COVID-19, Dana Vaculíková, hlavní hygienička Krajské zdravotní,  Pavel Dlouhý, primář Infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem a Josef Škola, EDIC, krajský koordinátor intenzivní péče, byl představen postup očkování, přesnější data hospitalizovaných a celková přeplněnosti nemocnic.

Lepší informovanost pro občany

Nedostatek ucelených informacích v Ústeckém kraji chyběl, proto na tiskové konferenci představila Vaculíková portál, na kterém může každý občan nalézt příslušná data pro zvolený okres. Dohledat se tam dají informace z dopravy, energetiky, životního prostředí, zdravotnictví a veřejné správy. „Momentálně, pro nás asi nejdůležitější, jsou data proočkovanosti obyvatel a zaplněnost nemocnic,“ uvedla krajská hygienička.

Jak je na tom očkování v Ústeckém kraji? 

Podle nového portálu Portabo.cz je aktuální počet naočkovaných obyvatel alespoň jednou dávkou nějakých 50 952, přibližně tedy 12,32 % (k 16.3. 7:50). Co je ale důležité zmínit, je nová možnost očkování u praktického lékaře. I přes celosvětovou kontroverzi se v ČR stále AstraZeneca využívá, praktici budou mít k dispozici vakcíny pouze této firmy, jelikož je nejvhodnější na převoz. Očkovací centra proto AstraZenecu nebudou mít k dispozici. Rezervační systém bude také trochu upraven. Veškeré objednávky pro očkování u praktického lékaře budou řešeny přímo přes něj, kterému následně Krajský koordinátor pro očkování příslušný počet vakcín distribuuje. Čekat by na ně měli až tři dny. „Jen tento týden by praktici mohli získat 2 900 dávek.“ tvrdí Chodacki. Možnost nechat se očkovat u svého lékaře ale nemá každý. Nárok na provedení očkování a tudíž i dodávku vakcín mají jen ti lékaři, kteří mají zapsáno 100 a více pacientů.

Nově vzniklá očkovací centra

V současné době se pracuje na vybavení velkokapacitních očkovacích center. Postavená a upravená podle hygienických norem již jsou, chybí jen jejich vybavenost, bez které by se centra neobešla. Na tiskové konferenci byla představena hned tři nově vzniklá centra: Zahrada Čech v Litoměřicích, upravená tělocvična univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a další prostor stejné univerzity. Obě místa na pozemku univerzity by měla dohromady pojmout až 1800 osob denně, problém je ale stále s počtem vakcín. Nebudou-li vakcíny, centra se neotevřou. Pro to, aby očkovací centra mohla být spuštěna, je potřeba 7 000 dávek vakcín na týden, což v současné době není ani tolik, kolik získává celý Ústecký kraj.

Aktuální situace v nemocnicích Ústeckého kraje

K datu 14. 3. 2021 byla obsazenost nemocnic vysoká, hospitalizovaných pacientů s Covid-19 je přibližně 751, z toho 150 na JIP, 80 na UPV a jeden pacient potřebuje mimotělní podporu plic. I přes očkování a povinnost testování čísla stále stoupají, kapacita nemocnic je tedy zaplněna z 93 %. I přes takto plnou kapacitu pacienty mimo území ČR není třeba přemisťovat. Prozatím byla nutnost převozu do jiného kraje u 22 pacientů. Žádná nemocnice není prioritní, převáží se tam, kde mají místo. Pacienty tedy převáželi například do Prahy, Ostravy, Brna a Vsetína.

Situace je podle Schillera až katastrofická, jelikož čísla obsazenosti nijak neklesají. Jediné východisko vidí v očkování, je ale potřeba získávat úplně jiné počty vakcín, než doposud. Nejlépe jsou na tom co do počtu naočkovaných dávek v hlavním městě kraje, Ústí nad Labem, kde zvládli vyočkovat 16 204 dávek.

 

Autor: