Dnes

  • Čtvrtek 19. ledna 2023
  • Svátek má Doubravka

Hausenblas mluvil s Foldynou o LGBT: Prozradil jeho skutečný postoj

21. 06. 2021

redakce koláž

Ústí n. L. – Pokud na sebe chtěl Jaroslav Foldyna strhnout pozornost, tak se mu to podařilo znamenitě. Před zraky televizních kamer na Primě se pustil do boje proti LGBT+ komunitě. Jeho přirovnání homosexuálů k deviantům odsoudila přímo ve studiu senátorka Miroslava Němcová. Podle náměstka ústeckého primátora Martina Hausenblase jde o politické prohlášení, které chtějí slyšet voliči SPD.

Označení členů LGBT+ komunity za devianty rozproudilo diskuzi v televizním studiu i mimo něj. Jaroslav Foldyna dostál své pozice bijce za tradiční hodnoty, když se pustil do odlišně sexuálně orientovaných jedinců. „Ve Výboru pro evropské záležitosti jsme jako poslanci projednávali zprávu Evropské komise, která říká, že jakási LGBT+ komunita bude Evropskou komisí preferována. To znamená, že devianti budou zaměstnáváni přednostně z peněz daňového poplatníka. Já jako bílý heterosexuální muž budu znevýhodněn,“ prohlásil v nedělní Partii poslanec SPD Jaroslav Foldyna.

Jenže například náměstek primátora Martin Hausenblas v jeho prohlášení vidí spíše zalíbení se voličům. „Jsem přesvědčen, že říká to, co chtějí slyšet jeho voliči,“ napsal redakci Naseustecko Hausenblas. Právě on patří mezi zastánce rovných práv i pro sexuální menšiny. Jeho dlouhodobou snahou je uzákonění manželství stejnopohlavních párů a možnost vychovávat dítě. „Ve skutečnosti to není s názory pana Foldyny tak horké. Mluvil jsem s ním o tom před nedávnem,“ vyjádřil se náměstek ústeckého primátora.

Blíží se volby

Jaroslav Foldyna se kvůli podpoře stejnopohlavních parů opel do Pirátů. „To, že se někdo cítí bezpohlavní, by se mělo léčit. Podporujme českou rodinu. Starejme se o to, aby poctivě pracující lidé měli podporu státu a aby měli děti,“ pokračoval ve studia Foldyna. Proti jeho názoru se ohradili oba přítomní hosté. „Každý ze svého okolí známe někoho, kdo je třeba nějakým způsobem odlišný. Někdo může být homosexuál, jiný je třeba psychicky nemocný. Přijde mi nebezpečné, aby se volební kampaň zvrhla k tomu, že si vybereme jednu marginalizovanou skupinu a vyvoláme kolem toho negativní emoce,“ reagoval poslanec Pirátů Jan Lipavský.

Miroslava Němcová se ohradila proti slovníku, který poslanec za SPD používá. „Jsem proti slovu deviant, nikdy bych neřekla o někom, kdo je jiný než já, že je deviant. Politika je cirkus, kampaň, míčků bude lítat hodně. To nejhorší teprve přijde,“ varuje Němcová. Jaroslav Foldyna na použití termínu nic špatného nespatřuje. „Deviace je jiná cesta, není to urážka,“ doplnil poslanec.

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Jiří Šlaj