Dnes

  • Středa 5. října 2022
  • Svátek má Eliška

Granáty mu svištěly v Iráku nad hlavou, přežil. Poslanec Růžička dnes pečuje o válečné veterány

16. 12. 2020

Zdroj fota: koláž autora

Postoloprty – Sám zažil na vlastní kůži tři zahraniční mise a v jedné mu šlo i o život. Poslanec Pavel Růžička z výboru pro obranu navštívil české vojáky v Afghánistánu a rozpovídal se o důležitosti role Armády České republiky. Svůj čas a energii věnuje péči o válečné veterány z moderních bojových konfliktů.

Pane poslanče, jak vzpomínáte na svou službu v Armádě ČR?

Na službu v Armádě ČR vzpomínám velice rád. To, co měl člověk možnost zažít v armádě, se těžko jinde zažije, proto lituji dnešní mládež, která žije pouze virtuální příběhy.

Šlo vám někdy o život?                                                                                                                                       

O život mi šlo, když v Iráku na základně Shaiba povstalecké skupiny odpalovali minometné granáty několikrát denně. Tyto granáty dopadaly do těsné blízkosti naší základny. Jasně a zřetelně jsme slyšeli, jak granát letí nad našimi hlavami a následný dopad a výbuch. Měli jsme štěstí, nikomu se nic nestalo.

Co je dnes v armádě jinak, vnímáte posun k lepšímu?

Když porovnám situaci před deseti lety, tak je armáda jednak ve výcviku a také ve vybavení úplně někde jinde. Má kvalitnější vybavení a zejména zkušenosti ze zahraničních misí, které jsou zapracovány do výcvikových programů. Myslím si, že máme špičkově vycvičené vojáky.

Co říkáte na začleňování žen do bezpečnostního sboru?

Pokud máte na mysli zapojení žen do armády, určitě mají své místo a opodstatnění.

Byl jste s panem ministrem Metnarem v Afganistánu, jaká je situace v zemi zmítané válečným konfliktem? Je nějaký optimistický výhled na změnu a ukončení bojů? Jaké instrumenty by mohli vést k mírové situaci?

V Afghánistánu je situace neskutečně složitá. To, že tam máme nasazené naše vojáky, je aspoň malý díl k přispění k boji proti terorismu. Jsem rád, že Česká republika se na tomto boji podílí. Pokud nebude dojednáno poltické řešení tohoto problému, tak si myslím, že situace v Afghánistánu bude neustále velice problematická. K mírové situaci by mohla vést politická jednání.

Co jste vše stihli při své návštěvě? Jak se vám s panem ministrem spolupracovalo?

S panem ministrem se mi spolupracuje vždy velice dobře. Stihli jsme návštěvu našich vojáků na jednotlivých základnách rozmístěných po Afghánistánu.

Jaká je aktuální bezpečnostní situace v zemi? Měl jste během návštěvy obavy?

Útoky proti civilnímu obyvatelstvu a proti koaličním vojákům jsou v Afghánistánu na denním pořádku, proto musíte být neustále ostražití. Tentokrát jsem tam byl beze zbraně, tak jsem se spoléhal na naše špičkově vycvičené vojáky a strach jsem neměl.

Kolik lidí vás hlídalo? Měli jste utajený režim?

Vše probíhalo v souladu s programem návštěvy. Nevím, kolik lidí se podílelo na ochraně. Tím je vždycky pověřena nějaká organizační jednotka vojenské policie. Program takovýchto návštěv se dopředu nezveřejňuje.

Finance jsou pro armádu stejně jako pro ostatní resorty klíčové. Jak vnímáte snahy o zredukovaní výdajů na Armádu ČR?

Pro mě je jakékoli snižování rozpočtu Ministerstva obrany nepřijatelné, protože je rozpracováno spoustu projektů, které se nedají realizovat během měsíce, ale potřebují delší čas. Není to jako jít si do obchodu nakoupit deset rohlíků.

Co za nimi stojí v politické rovině a jaké by to mělo dopady na chod resortu?

Nevím, proč se KSČM snaží o narušení kontinuity rozpočtu Ministerstva obrany. Mohu se pouze domnívat, že tam dochází k prosazování vlastních ambicí směrem k dodavatelským firmám. Je to nezodpovědné. Pokud by došlo k posunutí zakázek z důvodu nedostatku finančních prostředků, naše závazky vůči NATO nebudeme schopni splnit ve stanoveném termínu. Jestliže se někdo jednou k něčemu zaváže, měl by to také dodržet.

Kdybyste měl laikovi vysvětlit, proč je důležité mít armádu, jak byste to udělal?

Je historicky dáno, že pokud stát nemá vlastí armádu, není státem. Je to velice jednoduché a věděli to už i naši předci, že je nutné své území před agresorem bránit.

Věnujete se zvýšené péči o armádní veterány. Jaké jsou možnosti podpory vysloužilců? Z jakých konfliktů jich je nejvíce, jakými problémy procházejí?

V současné době nám nabíhá éra novodobých válečných veteránů, a to z Iráku, bývalé Jugoslávie, Afghánistánu a Mali. Vždy záleží, z jakých rodinných poměrů voják do mise odchází. Hodně vojákům se stalo, že odjeli na misi a rodinné zázemí neměli tak pevné, že už se po návratu neměli kam vrátit. Jestliže celý život někdo zasvětí službu armádě, pak je velice těžké se přeorientovat do civilního života. To je úplně jiný příběh. Každý tento návrat snáší úplně jinak. Na někom se nepříjemné zážitky dokáží promítnout do psychiky, že začne holdovat alkoholu a pomalu padá na samé dno. Od toho je stát, aby takovým lidem, kteří pro Českou republiku něco udělali, pomohl. Jestli se stát dokáže starat o narkomany a zřizovat komunitní centra na každém rohu, měl by aktivně přistoupit i k válečným veteránům, kteří se dostanou do svízelné situace a potřebují pomoc.

Jak může pomoci stát?

V rámci Ministerstva obrany jsou programy, které se snaží válečným veteránům pomoci, ale důležité je, aby měl daný veterán o pomoc zájem. Je potřeba si uvědomit, že žádný válečný veterán nešel do mise z vlastní vůle. Vždy jsme ho tam vyslali my politici.

Autor: