Dnes

  • Čtvrtek 26. května 2022
  • Svátek má Filip

Foldyna se neznal: „to jsou vzory pro děti?“ S reprezentací na kolenou skončil na minutu!

16. 10. 2020

Ústecko – Porážka 0:1 a ještě k tomu kartáč od fanoušků. Nelichotivá slova se snesla na adresu českých fotbalistů po vystoupení ve Skotsku. Řadě příznivců a politiků se nelíbilo jejich gesto pokleknutí na důkaz solidarity s černošským hnutím. Hlasitě byl slyšet poslanec Jaroslav Foldyna, který ve svém komentáři přirovnal hnutí Black Lives Matter (BLM) k novodobým nacistům.

Na sociálních sítích se strhla přestřelka názorů. Někdo fotbalisty chápal a někdo s nimi neměl slitování. Do tábora vyhraněných odpůrců by se bezesporu počítal Jaroslav Foldyna. „Pro mě osobně ti lidé skončili. Nechci už o nich slyšet, nechci je vidět, nechci už o nich nic vědět. Nereprezentují ani mě, ani moji rodinu, ani moji zem,“ napsal ve svém komentáři pro Parlamentní listy.

Zhovadilci

Přitom sám Foldyna měl do jisté míry pochopení pro posílání peněz do sportovních odvětvích, které pomáhají kultivovat společnost. „Když budou mít děti nějaký vzor, například fotbalového reprezentanta, tak se mu budou snažit vyrovnat,“ popsal problematiku poslanec. Ale zápasem ve Skotsku to všechno skončilo. Ostrá slova, která Foldyna použil jsou podle něho na místě. „Chtějí nás vidět klečet. Jakým vzorem může být dětem člověk, jež poklekne na počest násilnickým zhovadilcům,“ nebral si servítky člen SPD. Na hnutí mu vadí leccos, například pořádané hony na lidi jen kvůli barvě pleti, vyčítal hnutí BLM.

Přirovnání k nacistům

Foldyna ve svém emotivním prohlášení našel velké zastání u členů své strany. Připomněl historickou paralelu s nacistickým Německem. „Když nacisté v roce 1936 chtěli na olympijských hrách demonstrovat svoji nadřazenost, tak po sportovcích nechtěli, aby před nimi poklekli,“ připomněl politik. Jeho příspěvek na Facebooku dosáhl přes sto komentářů, které ho především chválili za projevený názor.

Amatérský fotbal

Poslanec za SDP hledal pořádné chlapy v amatérském vesnickém fotbalu. Tam by podle něho měli peníze putovat a neměli by je dostávat profesionální hráči, kteří jsou schopni klečet na počest násilnického hnutí. „Tihle normální chlapi, kteří ve svém volném čase běhají po hřišti, nebo třeba udržují hasičské zbrojnice, jsou totiž opravdovými vzory pro naše děti. Jsou to jejich tátové. A nikdy by si neklekli,“ uzavřel Foldyna.

Autor: