Dnes

  • Čtvrtek 26. ledna 2023
  • Svátek má Zora

Finance, azyl nebo lůžkoviny. I ústecké sportovní kluby pomáhají Ukrajině

05. 03. 2022

zdroj fota: BK Děčín

Ústecký kraj – Po ruské invazi na Ukrajinu se světem nese obrovská vlna solidarity vůči této válkou zpustošené zemi. Tamější situace není lhostejná ani sportovním klubům Ústeckého kraje, které se aktivně zapojují do pomoci potřebným.

Například basketbalový klub Děčín přichystal aukci svých dresů, které se mohli účastnit všichni fanoušci a Válečnici ke sbírce také přispěli značným obnosem. „Z aukce se vybralo téměř 50 000,- Kč, ostatní peníze vybrali samotní Válečníci mezi sebou a vznikla tak částka 75 000,- Kč, kterou posílají na pomoc Ukrajině,“ přibližují na klubovém webu.

„Asi nikomu není lhostejné, co se dnes na Ukrajině děje. Vnímáme tu vlnu solidarity a pospolitosti a ani my jsme nemohli zůstat sedět s rukama v klíně. Považujeme se za významnou součást Děčína, a proto je naší povinností snažit se pomáhat. Sbírka a dražba dresů je to nejmenší, co můžeme nyní dělat. A znovu musíme, jako vždy, když jde o dobrou věc, poděkovat a smeknout před našimi fanoušky,“ dodal generální manažer Lukáš Houser s tím, že se dál budou snažit pomáhat podle potřeby.

Klub Děčín není jediný, který se snaží pomoci.  Od pondělí probíhá také společná sbírka společnosti AGC a FK Teplice na podporu Ukrajiny, prostředky se shromažďují na transparentním účtu Nadačního fondu FK Teplice. „Celý výtěžek sbírky bude průběžně zasílán do sbírky, kterou v rámci Evropy organizuje na pomoc Ukrajině společnost AGC Glass Europe. Vybrané prostředky budou přímo a výhradně věnovány na podporu ukrajinských kolegů a jejich rodin na humanitární účely,“ dodávají členové klubu.

Stranou nestojí ani hokejový klub Chomutov. Podle nich politika do sportu normálně nepatří, jsou ale podle nich i chvíle, kdy „právě politika sport zásadním způsobem ovlivňuje, protože ho de facto znemožňuje,“ vysvětlují s tím, že se klub rozhodl, že podpora nebude pouze morální, ale zamíří také přímo k malým ukrajinským hokejistům. Na jednom z turnajů jsme v Benešově hráli proti týmu Sďušor Charkov, který se k nám choval velmi přátelsky, proto jsme jeho žákovskému týmu prostřednictvím našeho společného kamaráda nabídli možnost bydlet a trénovat v Chomutově, přibližuje Jaroslav Procházka.

Peníze nebo potřeby pošlou Ukrajině také mostecké házenkářky, nebo fan klub hokejového Litvínova.

Autor: redakce