Dnes

  • Neděle 16. května 2021
  • Svátek má Přemysl

Exústecký pirát Peksa bojuje proti Ivermektinu. Ignoruje tím zachráněné životy

24. 03. 2021

zdroj fotogafie: FB Mikuláš Peksa

Je prokázané, že lék Ivermektin, který se ve veterinární i humánní medicíně používá proti řadě parazitů, projevil pozitivní účinky i na pacientech prodělávajících Covid. Bývalý poslanec za Ústecký kraj Mikuláš Peksa, který se mimochodem nechal slyšet, že je ve Sněmovně, jen aby se dostal do Europarlamentu, se navzdory kladným výsledkům léku staví zásadně proti jeho užívání. Své argumenty shrnul v blogu na Pirátských listech.  

Studie i reálné výsledky

Využití Ivermektinu se stále rozšiřuje na další místa. Lék je hojně předepisován na Slovensku anebo v Brně, konkrétně v nemocnici u sv. Anny, kde zlepši stav, či přímo rovnou zachránil život desítkám pacientů. I přes počáteční nepřízeň se premiér Andrej Babiš postavil za jeho zavedení do systému léků podávaných praktickými lékaři. Ivermektin je tedy dnes  možný podávat těm pacientům, kteří jsou skrz písemný souhlas srozuměni s faktem, že lék není registrovaný a nemá vypracované žádné oficiální studie. Nicméně je třeba konstatovat, že u žádného z pacientů se neprojevily vážné vedlejší účinky, a ti tak mohli v léčbě pokračovat do té doby, než jim zdravotní stav umožnil propuštění.

Peksa nesouhlasí

Vystudovaný fyzik Peksa se nicméně z postu europoslance cítí být autoritou k tomu, aby užívání Ivermektinu veřejně zavrhoval. Na svých webových stránkách a sociálních sítí zveřejňuje důvody, proč není bezpečné podávat lék, o kterém nejsou řádné studie. Vyhotovit tyto studie by nicméně podle primáře kardiologie ze sv. Anny Michala Rezka trvalo velmi dlouho, což si v tuto chvíli nemůžeme dovolit. Podle Peksova přesvědčení je nicméně aplikace Ivermektinu manipulací lidu k politickému prospěchu. Poukazuje konkrétně na dění a výroky Andreje Babiše, který nejdříve zastával názor o nebezpečnosti léku, ale následně svůj pohled změnil a připustil dodávku 10 tisíc balení do již zmíněné Fakultní nemocnice u sv. Anny. Peksa tedy tvrdí, že celá kauza kolem ivermektinu je zbytečná politická manipulace a podávat tento lék není řešením.

ČTĚTE TAKÉ
Zdravotníci jsou pod tlakem. Do očkování se asi zapojí i praktičtí lékaři

Placebo je také možnost

I přes převážně pozitivní účinky je důležitou zprávou, že lék nemá žádné problematické vedlejší účinky. Kupř. lékař Šimon Reich poukázal na fakt, že jde o lék, za který jeho objevitel získal Nobelovu cenu, jelikož ivermektinem zachránil miliony životů v Africe a Indii. Nevidí tedy rizika jeho užívání. Pokud lék funguje stejně jako placebo, je to dobrá zpráva. Momentálně se nacházíme v situaci, kdy se jakákoliv pomoc počítá. Slovenský lékař Pavol Török pro televizi TA 3 poskytl rozhovor, ve kterém vysvětluje, jak lék funguje. Ivermektin blokuje množení viru v buňce, na což existují vypracované studie. Někteří nakažení lékaři ze Slovenka lék vyzkoušeli na vlastní kůži a do pěti dnů od užití měli negativní test. Mortalita klesla například v Jižní Americe právě díky užívání tohoto léku. Nejedná se sice o oficiální studie, ale i přes to poukazuje na účinnost léku.

Výsledky s užitím léku máme tedy podložené jak z brněnské nemocnice u sv. Anny, tak z dalších nemocnic, do kterých sv. Anna lék distribuovala. Dobré zkušenosti s ním mají i na Slovensku a zdá se, že vedle očkování se jedná o další způsob, jak situaci lépe zvládat. Díky podávání léku se rychleji uvolňují místa v dnes již zaplněných nemocnicích, a pacienti se tak rychleji dostávají do stabilizovaného stavu.  

Autor: