Dnes

  • Pátek 9. prosince 2022
  • Svátek má Vratislav

Eva Horálková z ústecké Masarykovy nemocnice se stala vítězkou ankety Moje stomická sestra roku 2022

30. 10. 2022

zdroj fota: České ILCO www.ilco.cz

Ústecký kraj – Stomické sestřičky na Ústecku letos bodovaly. Vítězkou letošního ročníku ankety Moje stomická sestra roku, kterou organizuje druhým rokem pacientská organizace stomiků České ILCO, se stala Bc. Eva Horálková z chirurgického oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. Mezi TOP deseti oceněnými sestřičkami byla i Marcela Vozábalová z Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny nemocnice v Ústí nad Labem, která se umístila na pátém místě.

Eva Horálková je empatická, vždy usměvavá žena, která své pacienty vnímá jako širší rodinu. Na loňském vyhlášení této ankety Českého ILCO si dala závazek, že další rok se umístí jako první. Svého slibu dostála, a to hlavně díky péči, kterou svým stomikům věnuje. Žena s obrovskou trpělivostí, empatií a životním elánem, je navíc erudovaná profesionálka, které její pacienti nejsou lhostejní. „Mám neskutečnou radost. Je to prostě pocit, že to, co dělám, má smysl a že to dělám dobře. Hrozně moc to pro mě znamená,“ radovala se sestřička z prvního místa a poděkovala všem, kteří ji nominovali. Na chvíli zavzpomínala na své začátky. Stomiky totiž postupně přestala vnímat jako pacienty. „Najednou to byli lidé, kteří mají vývod a překonávají těžkosti související s jeho vytvořením. Neřešila jsem pouze ošetření stomie, ale začala jsem s nimi řešit každodenní starosti. Jak budou chodit do práce, jaké mají koníčky, a jak to udělat, aby mohli dělat svoje aktivity a vývod jim nebránil,“ popisuje s tím, že služebně starší stomici jí předávali zkušenosti a ona tak mohla motivovat nové, že se stomií život opravdu nekončí. “Sestřička je vždy milá, ochotná a vstřícná. O pacienty pečuje i ve svém volném čase. Sebe staví až na druhé místo, na prvním má rodinu a své pacienty. Jsem přesvědčena, že by ocenění měla dostat právě ona,” vyjádřil se o ní například jeden z pacientů v anketě dle serveru Českého ILCO.

Eva Horálková ve zdravotnictví pracuje od střední školy, přičemž jako stomická sestra působí posledních pět let. Anketu Moje stomická sestra organizuje České ILCO již druhým rokem. Jejím cílem je ocenit práci, empatii a pochopení, které mají stomické sestřičky pro každého stomika. Anketa probíhala ve dnech 12. 5. – 31. 7. 2022. Vyhlášení proběhlo v říjnu. Letošního ročníku se zúčastnilo 450 respondentů a nominováno bylo 107 stomasester. Eva Horálková z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem získala první místo s nejvyšším počtem hlasů (38 nominací). České ILCO je nevládní organizace, která dlouhodobě a celorepublikově pomáhá stomikům s návratem do normálního života.

Autor: redakce