Dnes

  • Středa 30. listopadu 2022
  • Svátek má Ondřej

Epidemie koronaviru slábne. Proočkovanost je na šedesáti procentech

09. 03. 2022

zdroj fota ilustrační obrázek (pixabay.com)

Ústecký kraj – S prvními záblesky jara se ukazuje, že pandemie COVID-19 pomalu ustupuje a vir slábne. Příští měsíce jsou pro zdravotníky nadějí, že to vše brzy skončí. Koordinátor intenzivní péče v Ústeckém kraji se ohlíží nad proběhlými dvěma lety a dodává že celkem za dva roky byla potřeba hospitalizace pro více než 17 tisíc osob.

V Ústeckém kraji jsme za poslední dva roky provedli celkem 3 686 131 testů na SARS-CoV-2. Nemoc COVID-19 se oficiálně vyskytla u 253 500, což je 31 % obyvatel kraje. Hospitalizace byla nutná u 17 205 osob, z toho 3 107 pacientů potřebovalo péči intenzivní. Celkem 3 274 lidí na COVID-19 v Ústeckém kraji zemřelo, což představuje 0,4 % obyvatel kraje, tedy každého dvou set padesátého z nás. Celková úmrtnost na COVID-19 byla 1,3 %, u nemocných vyžadujících hospitalizaci pak 19 %,doplňuje souhrn koordinátor intenzivní péče v Ústeckém kraji Josef Škola, který je primářem Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně vÚstí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. Ten zároveň připomíná, že pandemii jsme zvládli díky enormímu nasazení všech zdravotníků, kterým za to patří velké poděkování.

Od samotného začátku bylo také upozorňováno, že jedinou cestou, jak se ze celospolečenské situace dostat, je očkování. Koordinátoři upozorňovali, že se jedná také o jediné řešení, jak se vyhnout těžkému průběhu. Praxe následně ukázala, že očkovaní lidé tolik nezatěžovali jednotky intenzivní péče.

„K datu 1. března 2022 zdravotníci podali celkem 1 244 647 dávek vakcíny a proočkovanost obyvatel Ústeckého kraje přesáhla šedesátiprocentní hranici, informuje Petr Severa, krajský koordinátor očkování proti onemocnění COVID-19 a vedoucí odboru zdravotnictví Krajského úřadu Ústeckého kraje.

Autor: redakce