Dnes

  • Čtvrtek 8. prosince 2022
  • Svátek má Květoslava

Druhé kolo senátních voleb provází nezájem voličů. Na Ústecku a Mostecku volební účast kolem 3,5 procent

30. 09. 2022

zdroj fota: ilustrativní obrázek pixabay.com
Na celostátní úrovni je to zatím nejnižší účast ve druhém kole senátních voleb byla v roce 2016, kdy přišlo hlasovat 15,38 procenta voličů. Tehdy se volilo do stejných okrsků jako letos. Nejvyšší účast byla před dvaceti lety, kdy dosáhla 32,6 procenta. Při posledních volbách do třetiny Senátu před dvěma lety byla volební účast ve druhém kole 16,37 procenta. V porovnání s minulým pátkem, kdy se konalo první kolo senátních voleb spolu s komunálními volbami, je zatím zájem voličů zhruba poloviční.

Stejně jako v ostatních regionech republiky, tak i Ústecku a Mostecku provází druhé kolo nízká účast voličů. Aktuální odhad volební účasti činí 3,5 procenta, sdělila krátce po 16:00 mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková. Tradičně nízká účast je v okrsku číslo 2016 v ústecké části Mojžíř, dvě hodiny od otevření volebních místností nedosáhla ani na procento. Naproti tomu v Husově ulici v Krásném Březně dorazilo během dvou hodin k urnám zhruba pět procent voličů. V mosteckých Čepirohách, kde se nacházejí převážně rodinné domy, přišlo vhodit hlas do urny osm procent voličů. Do jednoho z pěti okrsků v Podkrušnohorském gymnáziu v Mostě přišlo volit necelých sedm procent lidí. V Křížatecké ulici v Litvínově napočítala volební komise pět procent.

Na rozdíl od prvního kola, které se uskutečnilo před týdnem souběžně s obecními volbami, se senátní volby nekonají ve všech 27 senátních obvodech. Volební místnosti v Praze 6, na Bruntálsku a Orlickoústecku zůstaly zavřené, protože lidé tam zvolili senátory už v prvním kole – Jiřího Růžičku (navržen TOP 09) z klubu Starostů, Ladislava Václavce (ANO) a Petra Fialu (KDU-ČSL).

Právo volit má zhruba 2,5 milionu občanů. V prvním kole přišly hlasovat více než dvě pětiny z nich, ve druhém kole bývá účast tradičně nižší. Hlasovací lístky dostávají lidé až ve volebních místnostech

Autor: redakce