Dnes

  • Středa 29. června 2022
  • Svátek má Petr a Pavel

Drogy a špína. Obyvatelé z Mostu žijí zlý sen. “Stovky” viděl senátor Čunek a nabídl řešení

04. 08. 2021

Zdroj fota: oficiální facebookový profil Jiřího Čunka

Most – Frustrace a život mezi drogovými dealery. To není popis situace v americkém Bronxu, ale smutná realita obyvatel žijících na hlavní třídě v Mostě. I přes dvě sepsané petice a sliby od vedení radnice se podle zainteresovaných občanů nezměnilo zhola nic a lidé kvapem opouštějí kdysi lukrativní lokalitu. Na vlastní oči se na život s nepřizpůsobivými přijel podívat i senátor Jiří Čunek v rámci své návštěvy Mostu.  

 Představte si situaci, že si půjčíte peníze, abyste mohli bydlet. Lokalita se zdá být ideálně zasazená do přírodního prostředí. “Za rohem” je kostel Nanebevzetí Panny Marie, nedaleko jezero Most, které nabízí možnost rekreace. Kdo by rád do kopců, pro toho je připraven vrch Špičák. A tady pohádka končí. Místo toho žijete svůj každodenní zlý sen. Odpadky, dealeři drog a všudy přítomný pocit nebezpečí. Máte děti? Samotné je ven rozhodně nepustíte, leda byste chtěli, aby si na nich skupinky sdružující se před paneláky pěkně pochutnali.  

Jediná pomoc

 O těžkém životě se přesvědčil na vlastní oči i senátor Jiří Čunek. “Vážíme si toho, že se na rozdíl od pana primátora přišel podívat osobně. A to je z druhého konce republiky. Je to jediná možná pomoc. Řekl nám, že situaci lze vyřešit jedině odkupem bytů do vlastnictví města. Dále bude jednat s krajskou kriminální službou, která by se měla pokusit vyřešit problémy s drogami,” prohlásila Růžena Kubíková z petičního výboru. Jiří Čunek se na místě setkal s tím, že je situace opravdu tristní. Dokonce se stal svědkem toho, jak si “zákaznice” přišla pro svou dávku. “Pokud je pravda, že v každém vchodě je dealer drog, tak policie musí konat. Při mé návštěvě jsme to i zažili, když jsme se byli podívat v jednom z domů,” divil se Čunek.  

Zdroj: Facebook Jiřího Čunka

“Ve Stovkách se situace zhoršila s příchodem nových nájemníků nejen od nás, ale i ze Slovenska, či Maďarska. Do Stovek jsem přijel na žádost občanů, kteří zde normálně žijí, ale v poslední době se musí potýkat se všudypřítomnou špínou, nočním hlukem, nebo prodejem drog. Ze zoufalosti sepsali petici, kterou městské zastupitelstvo vzalo na vědomí,” prozradil senátor.  

Lidé se zlobí, ale místo zklidnění napětí se zdá, že je řešení v nedohlednu. “Město Most od revoluce vzkvétá a pak přejdete hlavní silnici a je to jako v lesoparku. Jde o neustálý hluk a ničení majetku. Bydlí tady ještě dost slušných lidí, ale jsme vytlačováni. Problém jsou majitelé bytů, kterým je jedno, kdo v nich bydlí a jak se chová,” prozradila předsedkyně petičního výboru Růžena Kubíková. Čas běží a místo řešení problému eskaluje napětí. Nervozita je na straně těch, kteří chtějí normálně žít, vstávají ráno do práce a večer chtějí mít svůj klid. Nechtějí denně sledovat úpadek místa, kam se přestěhovali s úplně jinými vyhlídkami. Své o tom ví i bývalý předseda společenství vlastníků jednotek 636 Petr Fiala.   

Zdroj: Facebook Jiřího Čunka

“Čekáme, kdy to začne fungovat. Počet obyvatel, kteří jsou nepřizpůsobiví, stále roste. Magistrát už několikrát slíbil, že to bude řešit. Měl se zvýšit počet hlídek a začít fungovat bez doplatková zóna. Jako předseda to vidím každý den. Stěhují se sem Romové z Jirkova, Janova a Chomutova. Migrují po celém kraji. Začátkem září se chystám vystoupit na zastupitelstvu Ústeckého kraje. V Mostě už jsem byl a nic se nezměnilo,” prozradil exkluzivně pro Naseustecko.cz Fiala.  

Jeho optikou už je šance na změnu tak malá, že skoro přestal věřit. Problém je jako horký brambor, který si politici přehazují z jedné ruky do druhé. “Před krajskými volbami nám budoucí pan hejtman Schiller sliboval, jak se změní kompetence a města a obce budou mít větší kompetenci při řešení. Asi šlo jen o předvolební sliby, nic jiného,” řekl smutným hlasem. Žít v takovém prostředí je stále větší tlak na nervovou soustavu a tak lidé volí variantu odchodu a prodání svého bytu pod cenou. “Jak to tak vypadá, budu se muset i já odstěhovat. Dochází k omezování práv lidí, kteří chodí do práce a neberou dávky. Kraj chci oslovit, protože jsou to většinou starostové měst a obcí, kteří se s podobnými problémy potýkají,” chce vyvinout jednu z posledních možných iniciativ Fiala.  

Lidé utíkají

Co vadí Petru Fialovi nejvíce? “I přes slíbená opatření města se příliv nových obyvatel nezastavil. Je tu strašný nepořádek, vyhazují se odpadky na zem, vše se válí na zemi. Úklid financujeme my z našich peněz. Lidé jsou tu naštvaní, odstěhovalo se více než polovina lidí. Byli nuceni prodat byt pod cenou realitním kancelářím. Byt už se tady nedá prodat za tu cenu, která je obvyklá na trhu v jiných lokalitách,” vypočítával Petr Fiala.  

S ním je zajedno i Růžena Kubíková, která položila několik zásadních otázek, na které by ráda znala odpověď. “Během první vlny covidu se sem nastěhovali olašští Romové a občané z Maďarska. Ptáme se, jak je možné, že už tu dávno není cizinecká policie? Nechápeme, že se nic neděje. Nově příchozí nemají ani základní hygienické návyky. Všude se válí lahvičky od drog, injekce. Mrzí nás, že pan primátor ani nedorazil osobně a musí to udělat někdo, kdo je z druhého kouta republiky. Panu Čunkovi děkujeme,” uzavřela Kubíková. 

Autor: Jiří Šlaj