Dnes

  • Čtvrtek 8. prosince 2022
  • Svátek má Květoslava

Dražší voda, levnější elektřina! Ústecko v roce 2021

05. 01. 2021

pixabay.com

Ústecký kraj – Rok 2021 s sebou přináší mnoho změn. Jednou z nich, tou méně oblíbenou, je také zdražování. Hlouběji do peněženky si budeme muset sáhnout například kvůli vodě. Severočeská vodárenská společnost (SVS) totiž na tento rok přichystala zdražení dodávek. Cena vodného a stočného v Ústeckém kraji vzroste o 5,9 procenta, tedy o téměř 6 Kč více než letos.

Vodné a stočné v Ústeckém kraji od 1. ledna vyskočilo o 5,9 procenta nahoru.  To jinými slovy znamená, že za jeden litr pitné vody zaplatíme o 0,6 haléřů více. Celkem zaplatíme za dodání a odkanalizování kubického metru vody 104,77 koruny, tedy téměř o 6 Kč více. Kalkulace zohledňuje také vnější ekonomické vlivy. „Jako jsou ceny energií, surové vody, stavebních prací, inflace a další,“ přiblížil podle serveru Ustecky.denik.cz  mluvčí SVS Mario Böhme a dodal, že nově prý je také třeba počítat i s rizikem spojeným s vývojem pandemie Covid-19.

„Společnost navíc musí opět vynaložit finance na to, aby zpomalila stárnutí vodárenské infrastruktury a umožnila její dostatečnou obnovu. V severních Čechách to znamená tisícovku vodojemů, šest desítek úpraven pitné vody, téměř dvě stovky čistíren odpadních vod a třináct tisíc kilometrů vodovodního a kanalizačního potrubí,“ uvádí server s tím, že do oprav a rekonstrukcí chce SVS letos hodlá investovat kolem 1,8 miliardy korun.

Elektřina a plyn  

Vedle toho ceny za elektřinu, které se odvíjejí od rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) jsou o poznání přívětivější. „To poslední je pozitivní pro příjemce nízkého napětí, tedy i domácností, kterým se mají snížit ceny v průměru o 1,7 procenta,“ přibližuje server s tím,  že konkrétní cena ale záleží na distribučním území i dodavateli.

„Nejvyšší pokles je na území ČEZ Distribuce, kam patří i Ústecký kraj, až o mínus 2,6 procenta“, uvádí Ustecky.denik.cz. ČEZ  byl ale ke svým zákazníkům vstřícný již před zimou, tehdy zlevnil obchodní ceny o několik procent. „Obchodní ceníky na dobu neurčitou klesly u elektřiny v průměru o 9 procent,“ potvrdil podle serveru Ustecky.denik.cz mluvčí Ota Schnepp. Za každou megawatthodinu spotřeby tak české domácnosti u ČEZ uspoří 230 korun.

Obdobně je tomu u dodávky plynu u této společnosti. ERÚ totiž oznámil pokles ceny jeho regulované složky od Nového roku o 1,6 procenta. Vedle toho došlo ke zlevnění i ze strany ČEZ, který ho zlevnil v průměru o 11 procent. „Pokud vezmeme celkovou úsporu za obě složky, tak zákazník odebírající plyn od ČEZ uspoří za každou megawatthodinu spotřeby 120 korun,“ vypočítal Schnepp.

Problematika dražšího vodného a stočného neplatí jen pro Ústecký kraj, jedná se o záležitost celorepublikovou. Ještě více, 107,90 Kč za metr krychlový, se bude platit  například na Kladensku a Mělnicku. Pardubické vodárny si zase budou účtovat 98,30 koruny za metr krychlový, tedy o 4% více než letos. Hradec Králové zase podraží vodné a stočné o 4,2 procenta.

Autor: ps