Dnes

  • Sobota 28. ledna 2023
  • Svátek má Otýlie

Dozvuky přetřesů v KZ: Koordinátor očkování rezignoval. Opozice navrhla odvolání odvolání hejtmana

23. 03. 2021

Zdroj fota: KZČR

Ústecký kraj – Pondělní mimořádné jednání krajského zastupitelstva bylo opět plné vášní a rozčarování. Na programu mělo mimo jiné totiž dozvuky otřesů ve vedení Krajské zdravotní z minulých týdnů. Aleš Chodacki, krajský koordinátor očkování oznámil na mimořádném jednání rezignaci na svoji funkci. Opozice navíc požadovala odvolání hejtmana, nicméně neúspěšně. Neměla dostatečnou podporu hlasů. Na Schillerovu stranu se postavily koaliční strany, SPD se zdržela.

„Rezignoval jsem z osobních důvodů,“ řekl Aleš Chodacki na mimořádném zasedání krajských zastupitelů, kteří probírali mimo jiné právě situaci v KZ. Chodacki před dvěma týdny skončil také jako prozatímní generální ředitel Krajské zdravotní (KZ).

Před samotnou rezignací měl ale Chodacki hodně co vysvětlovat. Opozice si stěžovala nejen na pomalé očkování, ale také na nedostatek vakcín. Kritizovali i to, že KZ, jejímž jediným akcionářem je Ústecký kraj, předává vakcíny do jiných nemocnic, které z toho pak mají peníze.

Hejtman Jan Schiller (ANO) v tomto kontextu podotkl, že rezignace nebude mít na průběh očkování vliv. Tým podle jeho slov poběží i tak. Nový koordinátor bude vybrán.

Opozice požadovala odvolání hejtmana

I samotná funkce hejtmana Schillera vzbuzovala na zastupitelstvu  výrazné vášně. Opozice – STAN, Piráti, KSČM a Lepší Sever – navrhla jeho odvolání. Neměla však dostatečnou podporu k zařazení bodu na program.

„Dalším důvodem je souhlas ze strany Krajské zdravotní k uzavření nestandardní smlouvy s Vladislavou Marschallovou s pravděpodobně fiktivním plněním těchto smluv. Nebo neoprávněné schválení odměny Aleši Chodackému,“ zmínil při přednesení svého návrhu Paparega dvě velké kauzy, které v posledních dvou týdnech hýbou děním v Ústeckém kraji. Pochybení je tak zásadní, že podle něj k této věci nelze mlčet.

Marschallová totiž podle slov dnes už bývalého šéfa představenstva KZ Jindřicha Zetka pobírala měsíčně plat ve výši 130 tisíc korun za poradenství, které zřejmě nevykonávala.

Kontrola smluv

Zastupitelstvo také požadovalo kontrolu všech smluv od loňského podzimu. Především jsou v hledáčku smlouvy poradců. „Chceme znát plnění smluv a kolik bylo přebíráno adresáty. A také chceme znát plnění v průběhu času, protože se objevuje řada spekulací,“ řekl k návrhu lídr STAN Filip Ušák a odkázal například ke smlouvě poradkyně Marschallové, jejíž smlouva celou kauzu odstartovala.

Ta nakonec minulý týden rezignovala jak na post poradkyně hejtmana, tak na pozici místopředsedkyně organizace ANO.

Autor: ps