Dnes

  • Úterý 29. listopadu 2022
  • Svátek má Zina

Dovolenkáři pozor! Po návratu z rizikových zemí vás čeká samoizolace. Číslo R znovu roste!

01. 07. 2021

zdroj fota: ministerstvo zdravotnictví

Praha, Ústecký kraj – Dnešním dnem se mění některá pravidla ochrany nosu a úst na veřejnosti. Povinnost nosit venku respirátor zůstane nově jen na větších hromadných akcích. Z jednání vlády vyplynuly změny opatření pro návrat z červené kategorie zemí. Číslo R je nově nejvyšší od konce února.

Teplé letní počasí si vyžádalo změny v nošení ochrany úst a nosu na veřejnosti. Vláda reagovala novým opatřením, rouška a respirátor nebudou povinné na veřejných místech jako jsou např. čekárny veřejné dopravy a nástupiště, a rovněž ani v motorových vozidlech. Respirátor zůstane povinný na venkovních hromadných akcích, kde je přítomno více než 30 osob, tato povinnost se však nebude vztahovat na dětské tábory, včetně příměstských, v místě jejich konání. Respirátory zůstávají nadále povinné ve vnitřních prostorách, na tomto opatření se nic nemění.

Pro poskytovatele zdravotních služeb vzniká povinnost kontrolního vyšetření, které provedou ve svém zařízení nebo využijí dvou specializovaných pracovišť. „Od 1. července je povinnost provést tzv. diskriminační PCR vyšetření v případě každého pozitivního výsledku standardního PCR testu. Využít můžou Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě a Zdravotního ústavu se sídlem v Ústí nad Labem,“ uvádí tisková zpráva ministerstva zdravotnictví.

Číslo R jde nahoru

Denní počty nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání dál stoupají. Ve středu jich testy potvrdily 151, před týdnem to bylo 105. Roste také reprodukční číslo, které aktuálně dosahuje hodnotu 1,2. Vyšší bylo naposledy na konci února. „Roste pátý den v řadě, nad hodnotu jedna, která ukazuje na zrychlování šíření epidemie, se dostalo ve středu,“ uvádí ČTK.

Samoizolace

Od 1. července jsou zavedena nová pravidla pro návrat do České republiky z červených oblastí. Mapa rizikových zemí je volně dostupná na stránkách ministerstva zdravotnictví. Pravidla budou totožná se zeměmi označenými tmavě červenou barvou. Nově je nutné po návratu absolvovat PCR test nejdříve 5. a nejpozději 14. den po vstupu na území ČR. Do výsledku testu je nutná samoizolace.

Nový seznam rizikových zemí

„Blíží se prázdniny a výrazně roste cestovatelská aktivita. Současně s tím se významně zvyšuje riziko zanesení mutací do ČR. Po poradě s Centrálním řídícím týmem a paní hlavní hygieničkou jsme se proto rozhodli zpřísnit opatření na hranicích při návratu z červených zemí,“ dodává ministr Adam Vojtěch. Od prvního července se rozšíří kategorie zemí s extrémním rizikem nákazy, který označuje černá barva. Nově se na seznamu objeví Namibie, Paraguay a Rusko. Od pondělí 5. července se pak kategorie rozšíří také o Tunisko.

 

Autor: Jiří Šlaj