Dnes

  • Čtvrtek 9. prosince 2021
  • Svátek má Vratislav

Doprava jako znečišťovatel. Ale jak velký? Konference TENT AIR chce „nakousnout“ základní otázky

21. 10. 2021

zdroj fota: pixabay.com

Ústí nad Labem – Čistota ovzduší není pouze tématem vzdálených minulých let, ale zajímá odbornou veřejnost a občany i v dnešní době. Na konferenci TENT AIR se proto bude přednášet a posléze debatovat nad stavem čistoty ovzduší ve vybraných městech podél dálnice D8. Na konference v ICUK vystoupí řada odborníků včetně Nora Daga Borgnese z Norsk Energi.

Účast na konferenci s nosným tématem doprava jako zdroj znečištění se mohla registrovat i veřejnost. Cílem je získat současná data o množství znečištění ovzduší a jejich základě navrhnout platná a funkční řešení. Projekt je spolufinancován Norskými fondy a jeho přesné terminologické vymezení zní vliv dopravy na znečištění ovzduší v rámci trasy TEN-T Ústí nad Labem – Mělník – Zdiby. Jedná se v něm především o moderní měření pomocí špičkových technologií, analýza výsledků měření i modelování rozptylu látek. Co je důležité, že v projektu dojde k propojení a spolupráci univerzitního prostředí s městy, výzkumnými organizacemi i zájmovými spolky a firmami.

Toto spojení má za cíl zjistit, jak velkým znečišťovatelem v okolí je právě doprava na této části Transevropské magistrály a jak je možné kvalitu ovzduší chránit. “Mnoho lidí si to často ani neuvědomuje, ale výzkum na poli čistoty ovzduší je velice důležitý. Zdrojů znečišťování ovzduší je v dnešní době celá řada – od průmyslových, lokálních až po dopravní. Právě doprava představuje podle WHO největší riziko pro obyvatele městských aglomerací. Cílem našich aktivit je zjistit výchozí stav, poté ve spolupráci s odborníky navrhnout jeho zlepšení formou 3 akčních plánů ve městech Ústí nad Labem, Mělník a Zdiby,” uvedla v oficiální tiskové zprávě koordinátorka projektu Jana Panáčková.

Hlavním tahounem projektu a zároveň i odborným garantem je Vysoká škola Báňská – Technická univerzita Ostrava, která má na tomto poli letité zkušenosti. S daty se naloží tak, že v ověřené formě budou předány významnému norskému partnerovi Norsk Energi. Ten provede modelování rozptylu měřených látek. Zapojena jsou tři významná města – Ústí nad Labem, Mělník a Zdiby. Veřejnost se může již na konci roku 2021 nebo začátku roku 2022 účastnit Dnů otevřených dveří techniky. Při nich zjistí, jak taková měření probíhají, co vše je v silách mobilních stanic a jak lze ihned z první ruky znát jasné výsledky.

ČTĚTE TAKÉ
Vodík jako čistá cesta pro Ústecký kraj. Podle končícího hejtmana si to lidé zaslouží

“Dovoluji se Vás jménem všech zúčastněných pozvat na úvodní konferenci projektu TEN-T. Účastnit se jí budou projektoví odborníci, včetně zástupců norské strany (se simultánním překladem), kteří jsou připraveni zodpovědět vaše otázky,” doplnila Panáčková. Konference začíná v pátek 22. 10. od desíti hodin v nově otevřeném centru ICUK v Ústí nad Labem.

Autor: Jiří Šlaj