Dnes

  • Středa 5. října 2022
  • Svátek má Eliška

Do zastupitelstva kraje kandiduje třináct volebních subjektů

10. 09. 2022

zdroj fota: ilustrativní obrázek pixabay.com

Ústecký kraj – Volby jsou za dveřmi a kampaň v plném proudu. Komunální a senátní volby se letos konají v pátek 23. září od 14.00 do 22.00 a sobotu 24. září od 8.00 do 14.00. Do zastupitelstva města Ústí nad Labem kandiduje třináct volebních subjektů.

Po čtyřech letech se opět konají volby do obecních zastupitelstev a zastupitelstev jednotlivých městských obvodů. V komunálních volbách se volí zástupci na nejnižší územně samosprávní úrovni. Volební systém komunálních voleb umožňuje rozdělit hlasy mezi kandidáty z více stran. Volič si může vybrat mezi křížkováním celé volební strany nebo dát hlas pomocí křížků jednotlivým kandidátům. Obě možnosti lze také kombinovat. Volič má tolik hlasů, kolik je členů zastupitelstva. Pokud označí více kandidátů, je jeho hlasování neplatné. Pokud volič přidělí křížek volební straně a zároveň kandidátům stejné strany, hlas je platný pouze pro volební stranu, pro vybrané kandidáty se křížky nepočítají. Do zastupitelstva města Ústí nad Labem kandiduje třináct volebních subjektů.

Současně proběhnou také volby do Senátu, kde se každé dva roky obměňuje jedna třetina. Každý volební obvod volí svého senátora. Volby vždy probíhají pouze v jedné třetině volebních obvodů a v každém obvodu se opakují jednou za 6 let. V letošním roce se tedy volby týkají 27 obvodů. Ve volbách vítězí kandidát s nadpoloviční většinou hlasů. Pokud k tomu nedojde v prvním kole, utkají se dva nejsilnější kandidáti v druhém kole. Případné druhé kolo senátních voleb bude ve dnech 30. září a 1. října 2022. O hlasy voličů se ve městě Ústí nad Labem uchází 9 kandidátů.

Autor: redakce