Dnes

  • Pátek 25. června 2021
  • Svátek má Ivan

Dnes končí připomínkování dokumentace. Těžba lithia se může posunout, v Krupce jsou proti!

07. 06. 2021

zdroj fota: ilustrační snímek

Krupka – Těžba ano, ale pouze v mezích toho, že výhody z toho plynoucí, zůstanou v Ústeckém kraji. Tak se staví současné vedení Ústeckého kraje k plánované těžbě lithia na vrchu Cínovec. Proti takovému záměru se staví předseda KDU – ČSL Jan Růžička, který vidí při dobývání žádané suroviny nebezpečí narušení přírodního prostředí. Dnes končí termín pro připomínkování dokumentace veřejností a dotčenými samosprávními celky.

Lithium je velkou šancí pro celý Ústecký kraj. Surovina, která je vhodná pro výroba baterií, je v současné době poptávána a je možné ji zpeněžit. Otázkou je, kam by případné zisky a peníze byly investovány a kdo by byl jejich koncový uživatel. Proti záměru těžit se postavil šéf krajských financí Jan Růžička. Předseda krajského výboru KDU – ČSL vidí v záměru těžby nejen profit, ale i velká rizika spjatá s narušením unikátní přírody. Před dvěma roky se montánní krajina v Krušných horách dostala ne seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

„Je neuvěřitelné, že se o tomto tématu nevede široká veřejná diskuze. Jsem jednoznačně proti těžbě lithia na Cínovci, protože to zlikviduje okolní přírodu, vznikne nový povrchový areál a v důsledku těžby nastane celá řada negativních vlivů. Tento kraj si zaslouží lepší budoucnost a ne jen nekonečné drancování. Kvalita života obyvatel kraje se nedá vykoupit penězi,“ upozornil pro Idnes.cz radní Jan Růžička.

Povolení těžby s podmínkami

Ústecký kraj si s myšlenkou těžby lithia na Cínovci pohrává a vydal kladné stanovisko po jednání rady. Má ale jasně formulované mantinely, kdy se něco takového ještě vyplatí. „Není možné, aby se stejně jako v případě hnědého uhlí v kraji těžilo, ale region se stále řadil k těm nejchudším se zanedbanou infrastrukturou. Dobývání a zpracování rud z Cínovce musí znamenat ekonomickou vzpruhu pro celý region,“ zdůraznil pro Idnes.cz Michal Kučera (Spojenci pro kraj). I přes oficiální proklamace není zaručeno, jaký podíl ze zisku připadne Ústeckému kraji.

ČTĚTE TAKÉ
Kraji půjčí peníze Spořitelna. Úvěr bude mít výši jeden a půl miliardy!

I přes naděje na zlepšení životní úrovně v kraji, který za zbytkem republiky pokulhává, dá s definitivní platností až studie proveditelnosti. Jedná se především zda zahájit stavbu dolu, ve kterém e budou odehrávat hlavní aktivity. Lithium by zde měla těžit firma Geomet, která spadá pod polostátní energetickou firmu ČEZ

 

 

Autor: Jiří Šlaj